Rozpoczęto budowę podmorskiego odcinka Baltic Pipe

1 maja 2021, 18:47
Baltic_Pipe_DK_Stenderup1- 20
Fot. www.baltic-pipe.eu

1 maja rozpoczęła się budowa pierwszego podmorskiego odcinka projektu Baltic Pipe - to projekt, dzięki któremu do Polski popłynąć może nawet 10 mld m3 gazu rocznie.

Pierwszy etap projektu obejmuje podmorski gazociąg łączący norweski systemem gazowy na Morzu Północnym z duńskim systemem na lądzie. Gazociąg zostanie połączony z istniejącą infrastrukturą przesyłową – rurociągiem Europipe II – na Morzu Północnym, zapewniając tym samym dostęp do gazu ze złóż norweskich. 

Reklama
Reklama

Wyjście gazociągu na ląd planowane jest na zachodnim wybrzeżu Danii, w pobliżu Blåbjerg.  Energinet, który będzie właścicielem gazociągu, jest odpowiedzialny za jego projektowanie, budowę, a następnie eksploatację.

Z kolei minister Piotr Naimski zapowiadał w połowie kwietnia: "5 maja br, z portu w Rotterdamie wypłynie na Bałtyk statek, który będzie układał morski odcinek tej magistrali przesyłowej. Przewidujemy, że ten odcinek - jeśli nie będzie przeszkód pogodowych - pod koniec roku, późną jesienią, z początkiem grudnia, może być ukończony już w tym roku".

Zauważył, że morski odcinek to tylko jeden z elementów magistrali. "Te inwestycje, czyli budowa tłoczni, budowa gazociągów na terenie Polski, na terenie Danii, budowa gazociągów na morzu Północnym - wszystko to jest zgodnie z planem i harmonogramem realizowane. Nie ma żadnego zagrożenia, jeżeli chodzi o koniec tej inwestycji i oddanie Baltic Pipe do użytku" - zapewnił.

Projekt Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowychw sąsiednich krajach. 

Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii (3 mld m3 rocznie). Projekt realizowany jest przez Gaz-System oraz operatora duńskiego systemu przesyłowego - Energinet.

KomentarzeLiczba komentarzy: 16
rob ercik
wtorek, 4 maja 2021, 13:23

Tik tak, nadal brak "użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. " Czyżby nie wiedzieli że już jest a będzie jest więcej taniego gazu?

ciekawy
wtorek, 4 maja 2021, 14:22

A po co nam odbiorcy w sąsiednich krajach? Przecież ta przepustowość wystarcza dla Polski. Budują BP bo najwidoczniej nie czytali głupawych wynurzeń rob ercika i innych botów.

mefis58
wtorek, 4 maja 2021, 12:15

A zgoda Gazpromu na "krzyżówkę" z NS jest ? Jeśli nie to skąd ten optymizm ?

czytelnik D24
wtorek, 4 maja 2021, 14:24

A komu potrzebna zgoda jakiegoś podupadającego finansowo Gazpromu na krzyżówkę? Czyżbyś uważał Bałtyk za wody terytorialne Rosji?

geologOBR
wtorek, 4 maja 2021, 05:30

Nareszcie - ale należy w pierwszej kolejności układanie rury od naszego wybrzeża - przed ruskim "czekista".

Niuniu
poniedziałek, 3 maja 2021, 03:21

Super - oby czyny zgadzały się z komunikatami prasowymi. Poza info. o rozpoczęciu budowy warto jeszcze podać ile to bedzie kosztować - od kilku miesięcy stal ostro drożeje a gazociąg to stalowe rury w betonowej otulinie.

mDyr
wtorek, 4 maja 2021, 01:25

Szkoda, że przemilczą się wyrażenie zgody na Baltic Pipe przez Gazprom.

Wasz Car
wtorek, 4 maja 2021, 13:39

A co od kiedy to międzynarodowe wody są rdzennymi terenami gazpromu ? Gdybym Gazprom faktycznie miał taką władzę to zablokował by ten rurociąg ;)

kibic
poniedziałek, 3 maja 2021, 14:20

Raczej z Danii do Polski

Chateaux
niedziela, 2 maja 2021, 20:45

Moglby istniec ju: dawno, gdyby premier Leszek Miller nie anulowal kiedys kontraktu natychmiast po objeciu rządów.

Tweets Energetyka24