Reklama

Elektrownia Ostrołęka o mocy 647 MW jest jedynym systemowym źródłem energii elektrycznej położonym w północno - wschodniej części Polski. Uzupełniającym źródłem jest elektrociepłownia Ostrołęka, która oprócz energii cieplnej, może produkować energię elektryczną o mocy szczytowej 75 MW, przy czym nie jest to moc gwarantowana w sposób ciągły. Zespół obydwu elektrowni zasila północną część województwa mazowieckiego oraz znaczne obszary województw: podlaskiego i warmińsko - mazurskiego, które są obszarami deficytowymi w bilansie zaopatrzenia w energię elektryczną. Istotny niedobór mocy występuje również w północnych rejonach Mazowsza, które muszą być częściowo zasilane z Elektrowni Kozienice oraz Elektrowni Bełchatów za pośrednictwem Warszawskiego Węzła Elektroenergetycznego. Takie rozwiązanie jest jednak niezwykle ryzykowne z powodu wysokich przeciążeń systemu, a co za tym idzie wzrasta zagrożenie blackoutem.

Rozbudowa Elektrowni Ostrołęka wydaje się naturalnym rozwiązaniem problemów energetycznych północno - wschodniej Polski. Mimo to projekt został zamrożony. Jeszcze na początku br. władze Energi informowały, że taki stan zostanie utrzymany do czasu otwarcia polsko – litewskiego mostu energetycznego, który może stworzyć nowe możliwości w zakresie eksportu energii na Litwę i zracjonalizować ekonomicznie inwestycję. Według informacji Rzeczpospolitej plany rozbudowy Elektrowni Ostrołęka mogą jednak w ogóle nie dojść do skutku...

Zdaniem dziennika Energa zamierza wnieść do Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw pakiet spółki Elektrownia Ostrołęka oraz zamrożony projekt realizacji nowego bloku tego obiektu. Będzie to wkład firmy w ratowanie polskiego górnictwa. Część analityków (Piotr Dzięciołowski, Paweł Puchalski) cytowanych przez Rzeczpospolitą twierdzi, że dzięki takiemu ruchowi Energa „upiecze dwie pieczenie na jednym ogniu” pozbywając się niechcianej inwestycji i dokładając się do planu ratowania Kompanii Węglowej. Takie działania mogą oznaczać koniec planów rozbudowy Ostrołęki – konkludują.

Zobacz także: Polski problemy z energią - 4 grzechy główne

 

Zobacz także: PSE ogranicza dostawy energii. Zły stan sieci czy problemy elektrowni?

 

 

Reklama
Reklama

Komentarze