Rosyjskie media: Niemcy wspierają amerykańskie LNG i dyskryminują Nord Stream 2

4 listopada 2020, 15:15
germany-flag-4388171_1280
Fot. Pixabay

Niemiecki regulator zamierza udzielić planowanemu terminalowi LNG "wyłączenia" od zasad trzeciego pakietu energetycznego. Rosyjskie media ubolewają, że dzieje się to w sytuacji, kiedy podobnych ulg odmiowono projektowi Nord Stream 2. Nie dostrzegają jednak przy tym okoliczności podjęcia decyzji oraz skali  przedsięwzięć.

Federalna Agencja Sieci (Bundesnetzagentur) postanowiła przyznać terminalowi wyłączenia w zakresie regulacji taryf i dostępu stron trzecich do systemu przesyłowego. „To kolejny ważny krok w rozwoju pierwszego niemieckiego terminalu LNG i przełomowy krok na drodze do pozytywnej decyzji inwestycyjnej” - czytamy w oświadczeniu. Ostatecznej decyzji w tej materii jeszcze jednak nie podjęto, będzie konsultowana także na poziomie Komisji Europejskiej. Operator terminala uważa, że byłoby to pomocne w „zapewnieniu stabilnego reżimu regulacyjnego” dla klientów.

German LNG Terminal będzie miał przepustowość 8 mld m3. Jego lokalizacja to Brunsbüttel, natomiast planowany termin oddania do użytku - koniec roku 2022. Za realizację projektu odpowiadają Gasunie, Oiltanking GmbH oraz Vopak LNG Holding BV. Głównym klientem ma być niemiecki koncern RWE, który latem uzgodnił warunki kontraktu zakładającego dostawy 5 mld m3 gazu rocznie. Wiele wskazuje na to, że będzie to surowiec pochodzący z USA.

Przypomnijmy, że w połowie września „Die Zeit” informował, że Niemcy zaproponowały USA wsparcie kwotą do 1 mld euro budowy u siebie dwóch terminali do odbioru amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego. W zamian za to Waszyngton miałby wyrazić zgodę na ukończenie oraz uruchomienie kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Aleksandra Fedorska
czwartek, 5 listopada 2020, 09:29

Gazoport w Brunsbüttel nie uzyskal jeszcze pozwolenia na budowe. Obecnie projekt ten jest fikcja, bo rzad landu Szlezwik-Holsztyn nie zgadza sie z tym projektem. Gazoport w Brunsbüttel nie ma politycznego wsparcia w landzie. Powodem jest partia Zielonych, ktora jest w koalicji rzadzacej tego kraju zwiazkowego.

Buczacza
czwartek, 5 listopada 2020, 07:57

Biedni nawet Niemcy są na nie? Przecież to podważa wiekową współpracę! Tak owocną i zarazem zabójczą dla Europy a Europy Środkowej i Wschodniej w wszczególności ? Przecież 2 funfli adolf i józek w grobach się przewracają? Ps co z robotą dla gerharda?

Spinacz
czwartek, 5 listopada 2020, 11:26

Czytaj że zrozumieniem, wszystko się zgadza, Adolf i Jozek przybijają piątkę. Te gazoport to łapówa dla USA żeby przestali blokować Nordstreem. Wszystko haraszo.

Nergal
czwartek, 5 listopada 2020, 06:42

Niemcy to robią tylko dla konkurencji bo Polska rozwija ten sektor. Od ruskich też weźmie

Tweets Energetyka24