• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Rosyjskie koncerny energetyczne korzystają ze zmian klimatycznych w Arktyce

Jak informuje branżowy serwis Neftegaz.ru: wielkość ruchu towarowego wzdłuż tzw. Przejścia Północno-Wschodniego w 2016 r. może osiągnąć rekordowy poziom 6,06 mln ton. Z transportu wzdłuż północnych wybrzeży Rosji korzystają głównie koncerny energetyczne. Zjawisko ma związek z zachodzącymi zmianami klimatycznymi na Dalekiej Północy.

Nowe dane przedstawiono podczas Forum Międzynarodowych Projektów Arktycznych, które odbyło się w Archangielsku – największym na świecie mieście za Kołem Podbiegunowym. Zgodnie z nimi w 2016 r. rosyjska administracja wydała zezwolenia dla 688 statków na rejs wzdłuż Przejścia Północno-Wschodniego podczas gdy w 2015 r. były to 672 zezwolenia. Z tego 136 przydzielono przewoźnikom zagranicznym.

Większość transportu w rosyjskiej Arktyce odbywa się w Zatoce Obskiej i jest związana z działalnością koncernów energetycznych. Warto w tym kontekście dodać, że aktywnie inwestują one w stocznię Gwiazda na Dalekim Wschodzie FR (chodzi o Rosnieft, związany z Gazpromem – Gazprombank). Zakład ma im umożliwić budowę tankowców, metanowców, ale także jednostek przystosowanych do warunków Dalekiej Północy. 

Wzrost ruchu towarowego wzdłuż Przejścia Północno-Wschodniego jest związana ze zmianami klimatycznymi. Według Związku Rosyjskiej Ropy i Gazu (ZRRIG) już za 10 lat około 20% eksportu węglowodorów z obszaru Rosji może odbywać się przez Arktykę dzięki zmniejszającej się okresowej pokrywie lodowej.  Zdaniem Ministerstwa Transportu FR inwestycje w budowę lodołamaczy i infrastrukturę na obszarach arktycznych stworzą potencjał do eksportu nawet 65 mln ton rocznie przez obszary arktyczne. 

Zobacz także: Rosja: za dekadę 20% eksportu ropy i gazu przez Arktykę

Komentarze