Gazprom zmuszony do częściowego opuszczenia Łotwy

22 lipca 2020, 15:55
9290102670_df729d3df0_c
Fot. Tim Evanson / Flickr

Gazprom sfinalizował sprzedaż 34% akcji łotewskiego operatora systemu przesyłowego, spółki Conexus Baltic Grid. Rosjanie zostali zmuszeni do tego ruchu przez regulacje zawarte w tzw. trzecim pakiecie energetycznym.

Wartość transakcji wyniosła 77 milionów euro, ale nie ujawniono innych szczegółów. Pierwotnie zakładano, że sprzedaż nastąpi w lutym, ale okazało się to niemożliwe, ponieważ nie wypełniono warunków zawieszających. 

Rosyjski gigant został zmuszony do wycofania się z Łotwy przez przepisy zawarte w prawie UE. Chodzi tutaj głównie o regulacje, które zabraniają równoczesnego posiadania udziałów w systemach przesyłowych oraz tłoczenia nimi własnego surowca. Gazprom posiadał akcje Conexus Baltic Grid od roku 2017, kiedy to skorzystal na reorganizacji łotewskiego monopolisty, spółki Latvijas Gaze.

Warto zauważyć, że nie jest to pierwszy przypadek, kiedy z powodu europejskich regulacji Rosjanie muszą ustąpić pola wbrew swoim interesom. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku gazociągu OPAL. TSUE wydał werdykt, który unieważnił decyzję Komisji Europejskiej z 2016 roku, oddającą Rosjanom praktycznie całą przepustowość magistrali. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24