Reklama

Portal o energetyce

Rosjanie rozpoczęli inspekcje nad USA

  • Ariane 5. Fot. elisabetta_monaco/Wikipedia

Między 28 lipca i 12 sierpnia rosyjskie samoloty wykonają loty obserwacyjne nad amerykańskimi bazami lotniczymi w Travis (Kalifornia) i Wright- Patterson (Ohio). 

Zgodnie z Traktatem o Otwartych Przestworzach, rosyjskie samoloty będą wyposażone w optycznie sensory, kamery panoramiczne, systemy obserwacyjne działające w podczerwieni oraz radar. Na pokładzie znajdą się zarówno rosyjscy inspektorzy, jak również ich amerykańscy koledzy. Użyty zostanie samolot Tu-154 LK-1, pierwotnie wykorzystywany do treningu rosyjskich kosmonautów.

Czytaj także: Rosja rozpoczęła loty obserwacyjne nad Polską

Zgodnie z porozumienie, które weszło w życie 1 stycznia 2002 roku, 34 kraje zobowiązały się udostępnić swoją przestrzeń powietrzną nieuzbrojonym maszynom rozpoznawczym. Celem tych działań jest wzajemna kontrola sił zbrojnych sygnatariuszy, oraz ich aktywności.

Zobacz również: Polska rozpoczyna loty obserwacyjne nad Rosją i Białorusią

Rosjanie bardzo chętnie korzystają z takiej możliwości. Przeloty nad bazami US Air Forces w USA będą już w tym roku 23 i 24 misją rosyjskich maszyn nad państwami, sygnatariuszami Traktatu o Otwartych Przestworzach. Czyni to Rosję najbardziej aktywnym krajem-uczestnikiem tych działań.

(JS)
Reklama

Komentarze

    Reklama