RIA Novosti w swojej informacji powołała się na informatorów "zaznajomionych z procesem negocjacji". Z kolei przedstawiciele Ministerstwa Energii Federacji Rosyjskiej zdementowali informację. "Nie doszliśmy do porozumienia, konsultacje będą kontynuowane w poniedziałek" poinformowali rosyjską agencję.
Wcześniej "Belneftekhim" przekazał, że otrzymał wstępny harmonogram dostaw ropy z Rosji. Wynikało z niego, że w trzecim kwartale tego roku wolumen dostarczanego surowca zostanie zmniejszony o 2,25 miliona ton w porównaniu z tym pierwotnie zakładanym. Rosyjski Minister Energii Aleksander Nowak poinformował wtedy, że decyzja o zmniejszeniu dostarczanego wolumenu jest skutkiem niedostarczenia przez stronę białoruską umówionej ilości produktów naftowych oraz zalegania przez ten kraj z płatnościami za gaz.
W wyniku dwustronnych porozumień Białoruś otrzymuje bezcłową ropę z Rosji, w zamian dostarczając jej paliwo. W związku z postępującą dewaluacją rubla i spadkiem cen ropy reżimowi Aleksandra Łukaszenki powyższa forma współpracy przestała się opłacać. Dlatego mimo kontynuowania odbioru rosyjskiego surowca zmniejsza on wolumen paliw dostarczanych do Federacji, łamiąc tym samym warunki porozumienia z Kremlem. W związku z powyższym Rosjanie grozili zmniejszeniem ilości ropy naftowej dostarczanej na Białoruś. Jeżeli informacja przekazana przez RIA Novosti okaże się prawdą może to zwiastować koniec konfliktu paliwowego między tymi krajami.
Zobacz także: Volkswagen: nie zapłacimy odszkodowań europejskim ofiarom "Afery Dieslowej"
Zobacz także: Sikora: W swoich planach Gazprom nie uwzględnia tranzytu przez Polskę