Reklama

Gaz

Rosja intensyfikuje nielegalne wydobycie ukraińskiego gazu. „Wolumen większy niż kontrakt katarski”

  • Image Credit: PIT-RADWAR

Agencja Unian cytuje słowa szefowej spółki Czernomorneftegaz, według której Rosja w sposób nielegalny wydobywa na ukraińskich wodach 2 mld m3 gazu ziemnego rocznie. To prawie połowa rocznego wydobycia tego surowca w Polsce i znacznie większa ilość niż wolumen dostarczany do Świnoujścia w ramach kontraktu katarskiego (1,5 mld m3 rocznie – przyp. red). 

"Rosja za pomocą nielegalnie przejętej infrastruktury na szelfie Morza Czarnego produkuje rocznie 2 mld m3 gazu, co pozwala zaopatrywać w ten surowiec okupowany Krym" – powiedziała Swietłana Neżnowa, prezes należącego do Naftohazu Czernomorneftegazu. Większość aktywów tej spółki operującej przed 2014 r. na Krymie została zajęta przez Rosjan w ramach aneksji półwyspu.

W lipcu br. ukraińska Straż Graniczna poinformowała o obecności rosyjskich platform wiertniczych i jednostek pływających w wyłącznej strefie ekonomicznej Ukrainy na Morzu Czarnym. Osłaniały je okręty FSB. Obiekty zostały wykryte podczas jednego z patroli powietrznych Straży Granicznej operującego z Odessy. Zdaniem wspomnianej formacji aktywność Rosjan wskazywała na kontynuację nielegalnego wydobycia surowców naturalnych bez zgody władz Ukrainy.

Swietłana Neżnowa potwierdziła te informacje podczas oficjalnego wysłuchania przed Radą Najwyższą.

Zobacz także: FSB będzie ochraniać platformy wiertnicze w okolicach Krymu

Komentarze