Portal o energetyce
Rosja i Niemcy zacieśniają współpracę w sektorze gazowym
The Wall Street Journal donosi, że Gazprom oraz spółka BASF osiągnęły dzisiaj porozumienie w sprawie realizacji umowy dotyczącej wymiany aktywów. Pozwoli ona rosyjskiemu gigantowi znacząco zwiększyć wpływ na niemiecki rynek gazu oraz uzyskać kontrolę nad dużymi powierzchniami magazynowymi w północnej części RFN. To ważna informacja w kontekście planowanej rozbudowy Gazociągu Północnego.
,,W tym roku przypada 25-lecie naszej udanej współpracy. Dzisiejsze wydarzenie jest dla niej kolejnym kamieniem milowym, otworzy bowiem nowe możliwości dla naszych firm w zakresie realizacji ważnych przedsięwzięć" - powiedział Aleksiej Miller, szef Gazpromu.
Kontrakt został podpisany w grudniu 2013 r., ale ze względu na rosnące napięcie polityczne wywołane nielegalną aneksją Krymu oraz wojną na Ukrainie, zdecydowano odroczyć w czasie jego realizację – pomimo, że został już zatwierdzony przez Komisję Europejską. Na jego podstawie Gazprom otrzymuje 50% udziałów w spółkach handlowych Wingas, WIEH (Wintershall Erdgas Handelshaus Berlin) oraz WIEE (Wintershall Erdgas Handelshaus Zug). W praktyce oznacza to uzyskanie znaczącego wpływu na podmioty kontrolujące ponad 20% niemieckiego rynku gazu. Transakcja obejmuje również faktyczne przejęcie magazynów firmy Astora w Rehden, Jemgum i Haidach. Dwa pierwsze, o pojemności 4,4 mld m3 oraz 1,2 mld m3, zostały zlokalizowane w północnej części RFN, co czyni je niezwykle cennymi z punktu widzenia transportu ,,błękitnego paliwa” przez rurociąg Nord Stream. Trzeci natomiast znajduje się na terytorium Austrii i może pomieścić ok. 2,7 mld m3 gazu. Nieco wcześniej Gazprom otrzymał również 50% udziałów w projektach związanych z poszukiwaniem oraz wydobyciem węglowodorów na południowym obszarze Morza Północnego – są one realizowane przez Wintershall Noordzee BV.
W zamian za to, kontrolowana przez BASF spółka Wintershall uzyskała dostęp do złóż gazu ziemnego w zachodniej Syberii. Prace na blokach 4 i 5 formacji Achimow muszą być jednak prowadzone w ścisłej kooperacji z Gazpromem. Rosyjskie służby górnicze szacują, że całkowite zasoby tego obszaru sięgają 274 mld m3, co po uwzględnieniu innych czynników pozwala zakładać, że roczna produkcja wyniesie ok. 8 mld m3 – jej start zaplanowano na rok 2018.
Z co najmniej kilku powodów finalizacja procesu wymiany aktywów będzie niosła ze sobą poważne skutki dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego. Po pierwsze stoi w całkowitej sprzeczności z deklarowanymi przez wysokich przedstawicieli KE dążeniami do zmniejszania uzależnienia od surowców sprowadzanych z Rosji. Po drugie jest jaskrawym przykładem, że kiedy w grę wchodzą niemieckie interesy, to wszelkie apele o solidarność i współdziałanie płynące z południa i wschodu UE, schodzą na dalszy plan i są całkowicie lekceważone – warto mieć to na uwadze w kontekście wydarzeń ostatnich tygodni. Po trzecie natomiast takie działania, podejmowane pomimo nałożonych sankcji oraz stopniowego rozbioru Ukrainy dokonywanego przez Moskwę, są objawem pogłębiającej się instytucjonalnej słabości Europy i fatalnym sygnałem wysyłanym na zewnątrz.
Zobacz także: Rafineria w Schwedt bliska przejęcia przez Rosjan. Niemcy dają zielone światło
Zobacz także: Rosyjsko-niemieckie rozmowy na temat Nord Stream II