Reklama

Ropa

Wiceprezes Łukoila: Wydobycie ropy w Rosji może zacząć spadać

Fot. Sammy Six / Flickr
Fot. Sammy Six / Flickr

Jeśli ceny ropy utrzymają się na poziomie poniżej 35 dolarów za baryłkę, to od 2022 wydobycie surowca w Rosji może zacząć spadać - uważa wiceprezes Łukoila, Leonid Fedun.

Fedun powiedział w wywiadzie, że wycofanie się Rosji z umowy OPEC + nie było omawiane na spotkaniu branży z prezydentem Putinem, które odbyło się na kilka dni przed ogłoszeniem tego faktu. Wewnętrzne wyliczenia Łukoila, na które się powołał, wskazują, że ze względu na obniżenie cen paliw (wywołane załamaniem rynku ropy) w portfelu przeciętnego Amerykanina zostanie 6% więcej pieniędzy. A to wszystko w czasie, kiedy Rosja i Arabia Saudyjska toczą „wojnę na wyczerpanie”.

„Najprawdopodobniej (…) jeśli nie będzie porozumienia, a ceny ropy pozostaną w przedziale nie wyższym niż 35 dolarów, to w latach 2022-2023 wydobycie w Rosji zacznie spadać” - wieszczy Fedun.

Zdaniem wiceprezesa Łukoila od 1 kwietnia Rosja zwiększy produkcję, ale nieznacznie: „Myślę, że w najlepszym razie ok. 10% wzrostu dokonanego przez Saudyjczyków”.

Komentarze (3)

 1. Pan Ferdek

  Reakcja Nabuco, Kiksa (warcabista z grzybem i mc chyba się jeszcze nie otrząsnęli ze wstrząsu) w pełni przewidywalna i jak zwykle na zasadzie "chciejstwa". Zaklinania rzeczywistości ciąg dalszy. I co dobre, nie przyjmują do wiadomości, że w 2022 roku po łupkach w USA pozostanie wspomnienie a jak z rynku odpadnie gracz wydobywający 11,5-12 mln baryłek dziennie to po ile będzie ropa za kwartał? Jak to mówią "tonący brzytwy się chwyta" ale co tam-niech się łudzą.

  1. Szach mat w jednym ruchu.

   Mam wrażenie kiepski,że nie przeczytałeś artykułu? Spokojnie weź oddech i spróbuj jeszcze raz! Dasz radę.

  2. Kiks

   W kapitaliźmie nie ma sentymentów i wspomnień. Tylko nowi inwestorzy. I o jakim ty graczu mówisz? USA są głównie importerem węglowodorów. Wstrząs? Chyba śmiech. I radzę podszkolić język polski.

  3. Wania

   Ale jak to... Rosyjscy komentatorzy na tym forum piali z zachwytu nad posunięciem Putina bo inne branże poza ropa nareszcie w Rosji będą się rozwijać a tu informacja, że to nie Putin to wymyślił??? Tym gorzej dla nich, bo doprowadzili do kryzysu. USA niestety podejmą produkcję ropy z łupków wtedy, kiedy będzie się to opłacało bo to niewielka część ich budżetu, a Arabia Saudyjska niech uczy zasad ciepłej współpracy Rosję... Już Rosja taka silna jest i wszyscy się jej boją. Tylko po co nawołuje do zniesienia sankcji??? Przecież dzięki sankcjom się rozwija. Nowe produkty z Rosji zalewają świat jak ichnia demokracja.

 2. po trzecie sankcje

  Świetny tekst i kilka prawd przemyconych między wierszami: 1) Oczywiście nie omawiali tego wycofania się z porozumienia z Prezydentem Putinem tylko sami dorwali się do podejmowania decyzji i ... wyszło jak wyszło. Teraz Pan Prezydent Putin słusznie uniesie się gniewem i powywala niektórych niekompetentnych z roboty za samowolkę, 2) Patrząc na całość kraju to Amerykanom zostaje w portfelu 6%, a Rosja i AS toczą "wojnę na wyczerpanie", 3) Spadającemu wydobyciu ropy w 2022 nie będą winne sankcje (które jak wiadomo rozwijają gospodarkę Rosji) tylko niska cena ropy na rynkach światowych, 4) Do tej pory wydobywali prawie 100% swoich mocy produkcyjnych, a AS jechała na co najwyżej 83%

 3. Kiks

  No będzie spadać. Chiny tak niechętnie, Polska, Ukraina, Białoruś też kręci nosem :D