Reklama

Wiadomości

Złoża Vostok Oil z nowymi, ogromnymi zasobami ropy. Tylko gdzie Rosja ją sprzeda?

Fot. Rosneft (@RosneftEN)/Twitter

Rosnieft, w trakcie prac poszukiwawczych w Vostok Oil i badań sejsmicznych w klastrze Tajmyr, zwiększył bazę zasobową projektu o 300 mln ton, do 6,5 mld ton ropy. W 2021 r. Rosja wyprodukowała 536,4 mln ton.

„Spółka w trakcie kompleksowych prac poszukiwawczych nad projektem Vostok Oil potwierdziła znaczny wzrost rezerw ropy" – czytamy w komunikacie.

Koncern wskazuje, że na złożu Zapadno-Irkinskoje, na podstawie wyników wiercenia otworów Zapadno-Irkinskaja 32 i Zapadno-Irkinskaja 54, Państwowa Komisja ds. Rezerw zatwierdziła odkrycie dwóch nowych złóż z możliwymi do wydobycia rezerwami ropy naftowej w ilości 101,4 mln ton.

Czytaj też

Ponadto, w wyniku badania odwiertu Pesczanaja-1 pola Pajachskoje, przed operacją szczelinowania hydraulicznego, w przedziale głębokości około 3300 metrów, uzyskano fontannę bezwodnej ropy przy ciśnieniu w zbiorniku 600 atmosfer. Obecnie, jak dodaje Rosnieft, trwają przygotowania do szczelinowania hydraulicznego i wiercenia zespołu odwiertów produkcyjnych.

„Wszystko to, łącznie z wynikami badań sejsmicznych 3D w klastrze Tajmyr, pozwala mówić o znaczącym, bo ok. 300 mln ton, wzroście bazy zasobowej projektu, do 6,5 mld ton" mówi.

Vostok Oil, flagowy projekt Rosnieftu zlokalizowany w Tajmyrze, obejmuje już eksploatowane złoża grupy Vankor oraz nowe złoża na północy Krasnojarska. Jednocześnie w grudniu br. w UE wchodzi w życie embargo na rosyjską ropę a Europa jest największym kierunkiem eksportowym dla Rosji. Vostok Oil odkrywa nowe zasoby, pytanie brzmi gdzie Rosjanie tę ropę sprzedadzą.

Komentarze