Reklama

Wiadomości

Wiemy, kto zastąpił Rosję w dostawach diesla do Europy. Sprzedali 10 razy więcej paliwa niż rok wcześniej

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Unsplash.com

Chiny wyeksportowały 4,54 mln ton oleju napędowego w pierwszych dwóch miesiącach roku, czyli 10 razy więcej niż w styczniu i lutym 2022 r., gdy sprzedały jedynie 420 tys. ton - wynika z danych rządowych Pekinu cytowanych przez Bloomberga.

Reklama

Wzrost przypisano słabszemu popytowi wewnętrznemu i kwotom eksportowym, które rafinerie musiały wykorzystać, ale silny popyt z Europy musiał również odegrać rolę w gwałtownym wzroście eksportu. Przypomnijmy – UE wprowadziła embargo na rosyjskie paliwa na początku lutego i musiała szybko znaleźć alternatywnych dostawców.

Reklama

Obecnie, oprócz embarga, Europa została dotknięta strajkiem we francuskich rafineriach i terminalach importu LNG, co jeszcze bardziej zagroziło bezpieczeństwu dostaw paliw. Cztery z sześciu rafinerii we Francji albo już wstrzymały działalność, albo wkrótce to zrobią.

Według raportu Bloomberga, chiński eksport paliw ma gwałtownie spaść w tym miesiącu z powodu oczekiwanego odbicia popytu wewnętrznego, według dystrybutora chemikaliów OilChem. Oprócz silniejszego popytu wewnętrznego, rafinerie wchodzące na regularne przeglądy będą również zacieśniać podaż paliw wychodzących z Chin.

Reklama

Chiny są postrzegane jako największy czynnik wzrostu globalnego popytu na ropę naftową zarówno przez Międzynarodową Agencję Energii, jak i OPEC. Obie organizacje podały w swoich najnowszych prognozach rynkowych, że największa część nowego popytu na ropę w tym roku będzie pochodzić z Azji.

Czytaj też

Co ciekawe, pomimo gwałtownego wzrostu eksportu paliw i większego importu ropy, Chiny zdołały odłożyć pewną część tej ropy w zapasach - informował wcześniej Reuters . W ciągu pierwszych dwóch miesięcy roku do strategicznych i komercyjnych zapasów ropy w Chinach dodano około 270 tys. b/d.

Było to znaczne spowolnienie w stosunku do grudniowego tempa uzupełniania zapasów, które wyniosło średnio 1,19 mln b/d, przy czym średnie tempo dla całego roku 2022 wynosiło 740 tys. b/d. Jednoznacznie można zaobserwować, że spełniły się prognozy silnego odbicia popytu na ropę w Chinach.

Reklama

Komentarze (2)

  1. elektryk

    I to jest wspaniały artykuł Sprzedają 10 razy więcej niż przedtem.Ciekawe jak to zrobili? Produkują olej napędowy z wody? A może kupili 20 razy więcej ropy z Rosji? Ważne że nie kupujemy oleju napędowego z Rosji.

  2. Mama Leona

    Armia Hitlera sporą część terenu ZSRS pokonała na rosyjskim paliwie, Niemcy nie nakładali na nich embarga, bo byliby strona bardziej stratną, czyli sami by się osłabiali. Teraz Rosja (i Iran) sprzedają surowiec tanio Chinom, zarabiają mniej ale jak dotąd - trzymają się. Chiny mają napakowane magazyny, zapewnione dostawy + grubo zarabiają na eksporcie. A szefowie Europy nałożyli embargo, ich społeczeństwa płacą razy 3, gwałtownie biednieją, trzęsą się w poczuciu niepewności. Można to było mądrzej rozegrać, czy o to właśnie chodziło?

Reklama