Reklama

Wiadomości

Wiceszef MKiŚ: Polski rząd nie będzie podejmował działań korzystnych dla rosyjskich podmiotów i dla rosyjskiego rządu

Fot. IAEA Imagebank

Polski rząd nie będzie podejmował działań, które będą korzystne dla rosyjskich podmiotów i dla rosyjskiego rządu - mówił w piątek w Gdańsku wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Wiceszef MKiŚ podczas piątkowego briefingu prasowego z udziałem niemieckiego sekretarza stanu ds. gospodarczych i działań na rzecz klimatu Michaela Kellnera na terenie gdańskiego Naftoportu podkreślił, że Naftoport jest strategicznym miejscem dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

"Jeszcze kilka lat temu byliśmy bardzo mocno uzależnieni od dostaw z Rosji, ale dzięki inwestycjom, które podjęliśmy w ostatnich latach udało się zbudować niezależność kraju i udało się zerwać z dostawami z Rosji. Było to możliwe dzięki wielkim inwestycjom, które poczyniliśmy, rozbudowując magazyny o ponad milion ton, czyli podwajając zdolność magazynów obecnych w porcie" – mówił wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Czytaj też

Dodał, że w szczególności dzięki inwestycjom realizowanym za czasów rządu premiera Mateusza Morawieckiego dwa lata temu "otworzyliśmy ostatnie magazyny o pojemności 400 tys. ton". "Dzięki temu jesteśmy w stanie zabezpieczyć dostawy do polskich rafinerii i dostawy paliw dla Polaków. Jesteśmy też odpowiedzialnym partnerem i jesteśmy w stanie zapewnić dostawy dla niemieckich rafinerii" – wskazał wiceminister.

"Muszę zdecydowanie podkreślić, że z punktu widzenia polskiego rządu kluczowym dla znalezienia długotrwałego rozwiązania, jeżeli chodzi o dostawy ropy do niemieckich rafinerii jest to żeby się pozbyć rosyjskich spółek z akcjonariatu spółek niemieckich. Polski rząd nie będzie podejmował działań, które będą korzystne dla rosyjskich podmiotów i dla rosyjskiego rządu" – dodał Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Wiceszef MKiŚ zaznaczył, że ważnym warunkiem współpracy ze stroną niemiecką jest to, aby odbywała się ona z korzyścią i poszanowaniem polskiego bezpieczeństwa energetycznego. "Na pierwszym miejscu jest zabezpieczenie dostaw do polskich rafinerii i to jesteśmy w stanie dzisiaj zapewnić. Zachowawszy tę możliwość dostaw dla polskich rafinerii jesteśmy w stanie pewne wolumeny ropy naftowej przejąć dla niemieckich rafinerii i właśnie o tym rozmawiamy z naszymi niemieckimi partnerami" – powiedział.

Czytaj też

Niemiecki sekretarz stanu ds. gospodarczych i działań na rzecz klimatu Michael Kellner podziękował za dotychczasową współpracę z polskim rządem w ostatnich miesiącach i podkreślił, że Polska i Niemcy razem dążą do tego, aby uniezależnić się od rosyjskiej ropy, a przy tym aby zagwarantować bezpieczeństwo zachodniej części Polski i wschodniej części Niemiec. "Mamy w planie i dążymy do tego, abyśmy naszą współpracę dalej intensyfikowali" – powiedział.

Źródło:
PAP

Komentarze