Reklama

Analizy i komentarze

Chiny wydają na klimat więcej niż UE i USA razem wzięte [KOMENTARZ]

fot. Alejandro Luengo/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Alejandro Luengo/ Unsplash/ Domena publiczna

Chiny od lat wydają na transformację klimatyczną więcej niż Unia Europejska i Stany Zjednoczone razem wzięte. Nie inaczej było w ubiegłym roku.

Reklama

Jak podaje Scientific American, w 2022 roku Chiny wydały na transformację klimatyczną kwotę 546 miliardów dolarów. To połowa światowych wydatków na ten cel. Tym samym, Państwo Środka przeznaczyło na przechodzenie na czyste źródła energii więcej niż USA i UE razem wzięte. Klimatyczne wydatki Stanów Zjednoczonych wyniosły w 2022 roku 141 miliardów dolarów, a wydatki UE na ten cel - 180 mld dolarów.

Reklama

ChRL prowadzi też w nakładach na bezemisyjny przemysł. W ubiegłym roku Pekin przeznaczył na ten cel ok. 71 mld dolarów. To 90% światowych wydatków na czystą produkcję przemysłową.

Chiny są również światowym liderem w instalowaniu mocy w energetyce jądrowej i odnawialnej. W ChRL działa obecnie 55 reaktorów jądrowych o mocy 53 GW. Do 2060 roku państwo to chce postawić kolejne 400 GW mocy w atomie, czyli tyle, ile działa obecnie na świecie. Z kolei tylko w 2022 roku Chiny zainstalowały 152 gigawaty mocy w źródłach odnawialnych, co sprawiło, że w ubiegłym roku OZE stanowiły ok. 75% nowych chińskich mocy w energetyce.

Reklama

Czytaj też

Państwo Środka to niestety także lider energetyki węglowej. W państwie tym pracuje ponad 1000 GW mocy w węglu, a Pekin wciąż planuje nowe elektrownie. Ale jednostki spalające węgiel są w Chinach budowane głównie do potrzeb tzw. repoweringu, tzn.: zastępują one starsze elektrownie węglowe, które są zamykane. Dlatego też procentowy udział węgla w chińskim miksie spadł w ostatnich 12 latach o 10 punktów procentowych (z 68 do 58%).

Według planów Pekinu, Chiny mają do 2060 roku osiągnąć neutralność klimatyczną. Ścieżka spadku emisji ChRL ma rozpocząć się w roku 2030, kiedy udział bezemisyjnych mocy w chińskim miksie ma sięgnąć 50%. W tym celu w 2021 roku chińskie władze wprowadziły własny system handlu emisjami, wzorowany na europejskim.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Niezaszczepiony

    Pań Wiech zapomnial dodać że chiny nie stosują takze obozów pracy i represcji wobec mniejszości etnicznych i religijnych. Przecież tak twierdzą, podobnie jak twierdzą że będą zieloni . Prawda ?