Reklama

Wiadomości

Upały w Azji powodują wzrost importu węgla, gazu i paliw z Rosji

Autor. Envato

W wyniku trwającej od przeszło miesiąca fali upałów w krajach Azji Południowo-Wschodniej zanotowano zwiększenie o jedną trzecią importu węgla do Azji w porównaniu do ubiegłego roku - podała w sobotę agencja Bloomberg, cytując raport firmy analitycznej Kpler.

Reklama

Z raportu wynika, że eksport węgla z Rosji do Azji wyniósł w kwietniu 7,46 mln ton, czyli o około jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. W tym roku zanotowano znaczny wzrost eksportu węgla energetycznego i gazu ziemnego, dwóch paliw najczęściej wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Skutki globalnego ocieplenia odczuwalne są szczególnie w Tajlandii, Birmie, Laosie, Wietnamie, Bangladeszu, Indiach czy Chinach, gdzie w ostatnich tygodniach zanotowano rekordowe temperatury. Waz z szalejącymi upałami i rosnącym zapotrzebowaniem na energię, zużywaną między innymi przez klimatyzacje, rządy zmagają się z problemem zapewnienia ciągłych dostaw prądu. Premier Wietnamu ostrzegł przed niedoborami energii w tym miesiącu. W Mjanmie przerwy w dostawie prądu wydłużono już do ośmiu godzin dziennie.

Cytowane przez agencję Bloomberg dane pokazują, że Chiny i Indie kupują najwięcej węgla, gazu i oleju opałowego. Oba kraje zwiększyły import paliw z Rosji w ubiegłym roku, korzystając ze zniżek oferowanych w celu zabezpieczenia nowych rynków po tym, gdy rynek zbytu dla Moskwy zmniejszył się w związku z sankcjami nałożonymi po ataku na Ukrainę. W zeszłym miesiącu Chiny i Indie odebrały ponad dwie trzecie rosyjskiego węgla wysłanego do Azji. 15 proc. dostaw węgla trafiło do Korei Południowej. Wśród największych nabywców znalazły się też Wietnam, Malezja i Sri Lanka.

Czytaj też

Bangladesz, Pakistan i Sri Lanka będą prawdopodobnie importować więcej rosyjskiego oleju opałowego do produkcji energii elektrycznej - oceniła Emma Li z firmy analitycznej Vortexa w rozmowie z agencją Bloomberg. Dwa tygodnie temu minister energii Pakistanu wyraził zainteresowanie zawarciem długoterminowej umowy na zakup rosyjskiej ropy naftowej z płatnościami w chińskich juanach.

Dostawy skroplonego gazu ziemnego do Azji również wzrosły w ostatnich miesiącach po tym, jak ceny spadły z rekordowych poziomów. Dotychczas wysokie ceny LNG sprawiły, że gaz był nieosiągalny dla wielu biedniejszych krajów.

Z kolei John Driscoll, główny strateg w firmie doradczej JTD Energy Services, zauważa, że dla biednych państw w kontekście rosnącego zapotrzebowania na energię ceny paliw będą miały większe znaczenie, niż chęć utrzymania dobrych stosunków np. ze Stanami Zjednoczonymi. "Kiedy nie możesz nawet zadbać o podstawowe potrzeby swoich ludzi, bardzo trudno jest zbytnio przejmować się sprawami międzynarodowymi" - stwierdził Driscoll.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama