Reklama

Wiadomości

Trump grozi UE cłami. Żąda większych zakupów amerykańskich paliw kopalnych

Fot. Library of Congress/Unsplash
Fot. Library of Congress/Unsplash

Prezydent elekt Donald Trump ostrzegł Unię Europejską, że jej towary eksportowe zostaną obłożone cłami, jeśli państwa członkowskie nie będą kupować więcej amerykańskiej ropy i gazu – poinformowała w piątek agencja Bloomberga.

„Powiedziałem Unii Europejskiej, że musi nadrobić swój ogromny deficyt handlowy ze Stanami Zjednoczonymi poprzez zakup na dużą skalę naszej ropy i gazu. W przeciwnym razie będą cła na całego!!!” – napisał Trump w mediach społecznościowych.

Stany Zjednoczone są największym na świecie producentem ropy naftowej i największym eksporterem skroplonego gazu ziemnego (LNG). Nabywcy LNG – w tym UE i Wietnam – już rozmawiali o zakupie większej ilości paliwa z USA, częściowo w celu zażegnania gróźb – stwierdziła agencja.

Deficyt USA w handlu towarami i usługami z UE wyniósł w 2022 roku 131,3 mld USD.

Zdaniem agencji, Unia Europejska od zwycięstwa Trumpa w wyborach prezydenckich przygotowuje się do ofensywy handlowej. Od czasu, gdy w 2017 roku Trump nałożył cła na europejską stal i aluminium, UE zmieniła doktrynę handlową i rozszerzyła zestaw narzędzi, których mogłaby użyć do obrony w takiej sytuacji.

„Jesteśmy dobrze przygotowani na ewentualne zmiany wprowadzane przez nową administrację USA” – powiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w ubiegłym miesiącu. „Jeśli nowa administracja USA będzie prowadziła politykę »Ameryka przede wszystkim” w sektorach klimatu lub handlu, naszą odpowiedzią będzie »zjednoczona Europa«” – dodała.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zasugerowała w ostatnich tygodniach, że import z USA mógłby zastąpić rosyjski LNG. Skroplony gaz „jest jednym z tematów, które poruszyliśmy” – powiedziała po rozmowie telefonicznej z Trumpem. „Wciąż odbieramy gaz rosyjski, czemu więc nie zastąpić go amerykańskim LNG, który jest tańszy i obniży nasze ceny energii” – zapytała.

W perspektywie krótkoterminowej Stany Zjednoczone nie mają większych możliwości zwiększenia dostaw, jednak w dłuższej perspektywie, dzięki dziesiątkom realizowanych obecnie w USA projektów, uruchomiona zostanie większa przepustowość – stwierdził Bloomberg.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama