Reklama

Wiadomości

To Rosji się udało. Eksport jednego paliwa skoczył o 50 proc., kierunek może zdziwić

Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Pexels

Rosyjski eksport benzyny gwałtownie wzrósł w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku. Moskwa ulokowała rosnące ilości paliw u afrykańskich klientów po unijnym embargu na morski import rosyjskich paliw.  

Reklama

Eksport rosyjskiej benzyny oszacowano na 1,9 mln ton w pierwszym kwartale 2023 roku. W tym samym okresie 2022 roku Rosja sprzedała za granicę tylko 1,3 mln ton – wynika z danych Refinitiv cytowanych przez Reutersa . Liczby podawane przez analityków Kpler nieco się różnią. Ocenili, że eksport benzyny z Rosji skoczył nawet do 2,2 mln ton w I kwartale 2023 roku z ok. 1,5 mln ton w tym samym okresie rok temu. . Wedle raportu Gibson Shipbrokers Rosja odniosła względny sukces w umieszczeniu większości swoich paliw na rynkach innych niż Europa.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Unia Europejska zakazała - z dniem 5 lutego - importu morskiego rosyjskich produktów rafinacji ropy naftowej w tym ok. 1 mln b/d rosyjskiego oleju napędowego, benzyny i innych paliw. Moskwa musiała znaleźć klientów poza UE. Należy dodać, że przepływ rosyjskich paliw do krajów trzecich jest również regulowany przez limity cenowe, podobne do limitu na rosyjską ropę, jeśli handel odbywa się za pośrednictwem zachodnich ubezpieczycieli. Limit na rosyjski olej napędowy wynosi 100 dolarów za baryłkę, natomiast limit na tańsze produkty naftowe ustalono na poziomie 45 dolarów za baryłkę.

Przed wprowadzeniem unijnego zakazu na rosyjskie produkty naftowe Rosja zaczęła przekierowywać swoje ładunki produktów naftowych do Afryki Północnej i Azji. Afryka Północna stała się kluczowym kierunkiem eksportu rosyjskiego oleju napędowego i innych produktów naftowych, Rosja zwiększa też eksport oleju napędowego do Ameryki Łacińskiej. Biorąc to wszystko pod uwagę, należy zaznaczyć, że nominalna wyższa liczba sprzedanej benzyny nie musi oznaczać wzrostu zarobków. Po pierwsze obowiązują limity cenowe, które dotyczą większości transakcji, a po drugie paliwa są wysyłane w bardziej odległe geograficznie miejsca niż Europa, co generuje dodatkowe koszty transportowe.

Reklama

Komentarze

    Reklama