Reklama

Wiadomości

Strategia Zrównoważonego Rozwoju Grupy Orlen 2024-2030. Znamy szczegóły

Autor. Energetyka24

W poniedziałek opublikowano Strategię Zrównoważonego Rozwoju Grupy Orlen 2024-2030. Pojawiła się w niej nowa deklaracja inwestycyjna. 

Reklama

Zrównoważony rozwój to już nie tylko zielone tło w prezentacjach marketingowych czy zielona ściana z mchu lub porostów w recepcji. Teraz to konkretne przepisy, dane i analizy, które realnie wpływają na rozwój firm. W swoich strategiach muszą brać pod uwagę zgodność inwestycji z taksonomią unijną, a w 2025 r. największe firmy będą publikować raporty dotyczące obszarów Environmental, Social, Governance (ESG) zgodnie z nowymi wytycznymi zawartymi w dyrektywie w sprawie raportowania zagadnień zrównoważonego rozwoju (CSRD). Dotyczy to także Grupy Orlen. Akcjonariusze coraz częściej zwracają uwagę na strategie dekarbonizacji czy sprawy społeczne. Oczekują tego też klienci, zarówno biznesowi, jak i indywidualni. 

Reklama

Jak powiedział Stanisław Barański, dyrektor biura zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej Orlenu podczas spotkania prasowego: „greenwashing się nie opłaca”. Według nowej Strategii Zrównoważonego Rozwoju Grupy Orlen 2024-2030 co najmniej 45 proc. nakładów inwestycyjnych spółki będzie zgodne z taksonomią UE w 2030 r.

Czytaj też

Grupa ma zawarte umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) na częściowe sfinansowanie inwestycji, które wspierają jej zrównoważony rozwój. Te sprawy stają się też coraz istotniejsze przy ocenie kredytobiorcy. Spółka przystąpiła także do siedmiu ratingów ESG, m.in. Sustainalytics , Fitch Ratings,

Reklama

Moody’s czy MSCI ESG Research Limited. Od wyników w ratingach zależy marża obligacji Sustainability Bonds, które Orlen emituje od 3 lat. 

We wrześniu 2020 r. Orlen, jako pierwsza spółka paliwowa w Europie Środkowej, zadeklarowała zeroemisyjność netto do 2050 r. Do 2035 r. ma plan odejść od węgla, a do 2030 r. ograniczyć intensywność emisji w segmencie energetycznym o 40 proc. w porównaniu do roku 2019. Planowany jest też 25 proc. spadek tzw. absolutnej emisji w rafineriach, petrochemii i wydobyciu węglowodorów oraz 15 proc. spadek emisji netto z własnej produkcji i sprzedanych produktów. Strategia obejmuje także Program Sprawiedliwej Transformacji, który jest skierowany do społeczności z terenów przekształcanych w ramach transformacji energetycznej.

Reklama

Komentarze

    Reklama