Wiadomości
Sprawa Orlen Trading Switzerland. Jest pierwszy areszt
Mariusz Gierszewski z Radia ZET poinformował na Twitterze, Filip W., były dyrektor wykonawczy Orlen Trading Switzerland, został aresztowany na trzy miesiące.
Sprawa dotyczy zawarcia umów na zakup ropy naftowej, które były szkodliwe dla państwa. Filip W. miał działać wspólnie i w porozumieniu z poszukiwanymi Samerem A. oraz Marcinem O.
Jest pierwszy areszt za aferę w szwajcarskiej spółce Orlenu. ABW zatrzymało byłego dyrektora wykonawczego OTS Swietzerland Filipa W.
— Mariusz Gierszewski (@MariuszGierszew) October 29, 2024
Usłyszał w prokuraturze zarzuty wyrządzenia spółkom OTS Swietzerland Gmbh i Orlen S.A. szkody w kwocie ok. 378 milionów USD. @RadioZET_NEWS
Orlen Trading Switzerland (OTS) to spółka handlowa należąca do grupy Orlen, założona w sierpniu 2022 roku. Jak podano na jej stronie internetowej, handluje produktami ropopochodnymi, dostarcza produkty zarówno z pięciu rafinerii grupy, jak i od światowych dostawców.
Na początku marca premier Donald Tusk poinformował na konferencji prasowej, że działalność spółki OTS z Grupy Orlen może narazić Polskę na poważne kłopoty.
Czytaj też
Od maja 2023 roku Orlen Trading Switzerland, spółka zależna z Grupy Orlen, wypłaciła ok. 1,6 mld zł zaliczek pośrednikom handlu ropą naftową. Biuro prasowe Orlenu poinformowało, że większość dostaw miała być zrealizowana do końca 2023 r., a pozostałe do końca stycznia 2024 r. Zaliczki nigdy nie wróciły do spółki. Jak przekazywało biuro prasowe koncernu: „Od początku marca 2024 r. nowe władze Orlen Trading Switzerland dążyły do wyegzekwowania zapisów kontraktowych lub odzyskania zaliczek. Okazało się to niemożliwe w związku uchylaniem się pośredników od tych zobowiązań”.
W październiku prokuratura przekazała że zebrane w toku śledztwa dowody pozwoliły na sporządzenie postanowień o przedstawieniu Samerowi A. i Marcinowi O. zarzutów wyrządzenia spółkom OTS Switzerland Gmbh i Orlen S.A. szkody w kwocie ok. 378 milionów USD, będącej równowartością kwoty ok. 1,5 miliarda zł. Miało do tego dojść poprzez zawarcie w okresie od 21 sierpnia 2023 r. do 21 grudnia 2023 r. trzech niekorzystnych kontraktów na zakup ropy naftowej.