Reklama

Wiadomości

Sekretarz Skarbu USA: limit ceny na rosyjską ropę ograniczył już dochody Moskwy

Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Pexels

Minister finansów USA Janet Yellen powiedziała we wtorek, że wprowadzenie przez UE i kraje G7 w grudniu limitu cen na rosyjską ropę na poziomie 60 dolarów za baryłkę pozwoliło osiągnąć dwa cele: utrzymało na rynku surowiec z Rosji i ograniczyło dochody Moskwy.

Reklama

"Mimo iż limit cenowy obowiązuje zaledwie od około miesiąca, już teraz widzimy postęp w realizacji dwóch tych celów, a wysokiej rangi rosyjscy urzędnicy przyznają, że pułap ceny ogranicza energetyczne dochody Rosji" - stwierdziła Yellen na początku spotkania z minister finansów Kanady Chrystią Freeland.

Reklama

5 grudnia ubiegłego roku weszła w życie inicjatywa UE, państw G7 i Australii ustanawiająca na poziomie 60 dolarów za baryłkę limit ceny ropy z Rosji. Pułap cenowy ma ograniczać dochody Rosji ze sprzedaży ropy do państw trzecich, ponieważ państwa UE oraz G7 i tak już zakazały lub ograniczyły import ropy z tego kraju.

Czytaj też

Limit działa poprzez zakaz dostarczania usług związanych z transportem ropy drogą morską, w tym ubezpieczeniowych i finansowych, dla surowca zakupionego za cenę przekraczającą ustalony pułap 60 USD za baryłkę.

Reklama

Firmy z państw G7 kontrolują około 90 proc. światowego rynku ubezpieczeń przewozów morskich, co gwarantuje przestrzeganie zakazu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama