Reklama

Wiadomości

Fuzja Orlenu z Lotosem. Posłanka PO: prokuratura wszczęła śledztwo

Autor. Agnieszka Pomaska / Facebook

Fuzja Orlenu z Lotosem, a także sprzedaż Lotosu, znajdą się pod lupą prokuratury. Śledczy z Płocka wszczęli śledztwo w tych sprawach – przekazała Agnieszka Pomaska z PO.

Posłanka Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska poinformowała na konferencji prasowej, że prokuratura zajmie się sprawą Orlenu i Lotosu. Przekazała, że złożyła zawiadomienie w grudniu 2022 r., a teraz Prokuratura Okręgowa w Płocku wszczęła śledztwo.

– Takie zawiadomienie, o możliwości popełnienia przestępstwa, w związku z fuzją (Orlenu z Lotosem – red.) i sprzedażą Lotosu 16 grudnia 2022 roku – mówiła Pomaska. Posłanka przekazała, że prokuratura poinformowała ją 22 stycznia br., że wszczęła śledztwo w dwóch sprawach. – Po pierwsze, prokuratura zwraca uwagę na nadużycia udzielonych uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków przez zarząd PKN Orlen, oraz inne osoby, które zostały powołane do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą – powiedziała.

Reklama

Pomaska o wnioskach prokuratury ws. fuzji Lotosu i Orlenu

– Śledztwo, które będzie dotyczyło umów zarówno związanych z połączeniem spółek Lotos i Orlen, ale będzie również dotyczyło wyprzedaży Lotosu. Prokuratura mówi wprost, że mogło dojść do wyrządzenia PKN Orlen szkody majątkowej wielkich rozmiarów, nie mniejszej niż 4 mld zł – przekazała Pomaska.

Druga sprawa, której dotyczyć ma śledztwo, to możliwe przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych – m.in. prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Reklama

Wątpliwości wokół fuzji

W lipcu 2023 r. Najwyższa Izba Kontroli sporządziła raport dotyczący m.in. fuzji Orlenu z Lotosem po kontroli w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Dziennikarze TVN24 dotarli do nadal nieopublikowanego dokumentu. Według NIK Saudi Aramco zapłaciło o 7,2 mld zł mniej za część Lotosu, niż była ona warta.

W ubiegłym tygodniu politycy Koalicji Obywatelskiej (m.in. Roman Giertych, Jacek Karnowski i Agnieszka Pomaska) zareagowali na te doniesienia, apelując do prokuratury, by „natychmiast rozpoczęła śledztwo i zabezpieczyła dokumenty w tej sprawie”. W reakcji na konferencję posłów Orlen wydał oświadczenie, w którym wskazał, że doniesienia medialne opierają się na „raporcie Najwyższej Izby Kontroli, który nie został nawet opublikowany”.

Reklama

„Stanowczo sprzeciwiamy się bezpodstawnym zarzutom dotyczącym połączenia ORLEN z Grupą Lotos, które padły na konferencji grupy posłów, m.in. Agnieszki Pomaskiej, Romana Giertycha i Jacka Karnowskiego. Tego rodzaju sformułowania nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości” – stwierdzono w oświadczeniu Orlenu.

Historia sprzedaży Lotosu

W 2022 r. Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego zarejestrował połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos.

Wcześniej, w styczniu 2022 r., zgodnie z wymogami KE, Orlen przedstawił środki zaradcze planowane w związku z przejęciem Grupy Lotos. M.in. informowano, że węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Grupy Lotos w Polsce, a Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech, oraz 41 stacji paliw na Słowacji. Obszar logistyki paliw i asfaltu w ramach spółki Lotos Terminale kupi Unimot. Natomiast Lotos Biopaliwa kupi firma Rossi Biofuel.

Jak informował Orlen, wynegocjował, że Saudi Aramco kupi 30 proc. akcji gdańskiej rafinerii Grupy Lotos i uzgodnił długoterminowy kontrakt na dostawy od 200 tys. do 337 tys. baryłek ropy dziennie, przy czym docelowy wolumen dostaw saudyjskiego surowca powinien wynieść 20 mln ton rocznie.

Źródło:PAP / Energetyka24
Reklama
Reklama

Komentarze