Reklama

Wiadomości

OPEC coraz bardziej mija się z MAE. Nowe prognozy popytu na ropę naftową

Autor. Envato

MAE ogłosiła nowe szacunki dotyczące globalnego zapotrzebowania na ropę naftową w 2024 r. – są one niższe niż przed miesiącem. OPEC twierdzi, że popyt będzie dwa razy większy.

Reklama

W najnowszym, comiesięcznym raporcie Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE, ang. International Energy Agency – IEA) obniżyła swoje prognozy dotyczące wzrostu zapotrzebowania na ropę naftową w tym roku. Jeszcze w kwietniu szacowano wzrost popytu w 2024 r. o około 1,24 miliona baryłek ropy dziennie (mb/d). Obecne prognozy mówią o 1,1 mb/d.

Reklama

Jako przyczynę wskazano niewielki popyt w rozwiniętych krajach OECD, zwłaszcza na olej napędowy. To z kolei miało związek z łagodną zimą i niższą aktywnością przemysłu. Dodatkowo na europejskich drogach wciąż ubywa samochodów z silnikiem Diesla. Dostawy oleju napędowego do USA na początku roku również były na niskim poziomie. Jak pisze Reuters, było to częściowo równoważone przez popyt w krajach spoza OECD, szczególnie w Chinach. Zwrócono też uwagę na wysokie koszty pożyczek, które osłabiają wzrost gospodarczy, a zarazem popyt na ropę. To wszystko może przyczynić się do przedłużenia dobrowolnego ograniczenia wydobycia surowca o 2,2 mb/d przez OPEC+ na drugą połowę roku. Przedstawiciele organizacji spotkają się 1 czerwca.

Różnica między prognozami MAE a przewidywaniami OPEC (a może raczej – nadziejami) staje się coraz większa. Organizacja eksporterów ropy w kwietniu twierdziła, że popyt w tym roku wzrośnie o 2,25 mb/d, a 14 maja podtrzymała swoją opinię. Według Reutersa to największa rozbieżność od co najmniej 2008 r.

Reklama

Prognozy MAE dotyczące wzrostu popytu w 2025 r. pozostają stosunkowo niezmienione i nieco wyższe niż w tym roku – wynoszą 1,2 mb/d – napisano w podsumowaniu raportu Agencji. Szacunki OPEC znów są wyższe , chociaż różnica nie jest tak dramatyczna – mówią o wzroście o 1,85 mb/d.

Według MAE szczyt zapotrzebowania na ropę może przypaść już na rok 2030. Według państw członkowskich OPEC , a szczególnie Arabii Saudyjskiej , globalny popyt na ropę naftową będzie jeszcze rosnąć.

Reklama

Komentarze

    Reklama