Reklama

Wiadomości

Ogromny wzrost importu rosyjskiej ropy przez Chiny

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Unsplash.com

Chiński import ropy z Rosji wzrósł o 22% we wrześniu w porównaniu do roku poprzedniego, ale był nieznacznie niższy od głównego dostawcy Arabii Saudyjskiej, ponieważ niezależne rafinerie kupowały więcej tańszego rosyjskiego paliwa w obliczu słabych krajowych marż rafineryjnych.

Reklama

Dostawy z Rosji, w tym ropa pompowana przez rurociąg Wschodnia Syberia - Ocean Spokojny oraz transport morski z rosyjskich portów europejskich i dalekowschodnich, wyniosły 7,46 mln ton - wynika z danych chińskiej Generalnej Administracji Celnej.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Ilość ta, odpowiadająca 1,82 mln baryłek dziennie (b/d), spadła z 1,96 mln b/d w sierpniu i w porównaniu do rekordowego poziomu prawie 2 mln b/d w maju.

Import od głównego dostawcy Arabii Saudyjskiej wyniósł 7,53 mln ton, czyli 1,83 mln b/d, wobec sierpniowych 1,99 mln b/d i był o 5,4% niższy niż rok wcześniej.

Duże zakupy rosyjskie, przy spadku całkowitego importu ropy naftowej do Chin o 2% rok do roku, nadal wypierały konkurencyjne dostawy od czołowego eksportera z Afryki Zachodniej - Angoli, której wolumen spadł o 36% w skali roku - wynika z danych.

Rosja poszukuje nowych importerów ropy, ponieważ 5 grudnia br. wchodzi w życie unijne embargo na surowiec transportowany drogą morską. To ok. 2/3 unijnego importu. Z perspektyw Rosji sytuacja jest trudna - w poprzednich latach ok. połowa eksportu lądowała w Europie.

Reklama

Komentarze

    Reklama