Reklama

Wiadomości

Niemieckie ministerstwo gospodarki: rosyjski dekret nie ma dla nas znaczenia

Autor. Twitter / @ThomasPrass

Niemieckie ministerstwo gospodarki tłumaczy, że rosyjski dekret o wstrzymaniu eksportu ropy nie będzie miał praktycznego znaczenia dla krajowej gospodarki.

Reklama

Jak powiedział rzecznik prasowy niemieckiego ministerstwa gospodarki pod przewodnictwem Roberta Habecka, rząd w Berlinie już od wiosny poszukiwał alternatywnych kierunków dla rosyjskiej ropy, by móc ją w jak najszybszym czasie zastąpić.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Ministerstwo zapewnia, że dostawy ropy są zagwarantowane niezależnie od tego, czy dekret podpisany przez Władimira Putina wejdzie w życie, czy nie.

Przypomnijmy, że w tym tygodniu prezydent Rosji podpisał dokument zakazujący eksportu rosyjskiej ropy wszystkim państwom, które przyjęły limit cenowy na surowiec. Są to wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz grupy G7, a także Australia. Dekret wejdzie w życie 1 lutego przyszłego roku i będzie obowiązywać przez pięć miesięcy, do początku lipca.

Limit cenowy zakłada import rosyjskiej ropy drogą morską po cenie nie wyższej niż 60 dolarów za baryłkę. Zabieg ten ma skutecznie ograniczyć wpływy do budżetu ze sprzedaży surowca, nie burząc jednocześnie stabilności rynku. Moskwa nie zgadza się na takie warunki i zapowiedziała zaprzestanie dostaw ropy do państw, które będą stosować pułap cenowy.

Komentarze