Reklama

Wiadomości

Inwestycja w petrochemię za 11 miliardów dolarów

Autor. Canva

Saudi Aramco podpisało z francuskim TotalEnergies umowę o wartości 11 mld USD na budowę nowego kompleksu petrochemicznego w Królestwie.

Reklama

Obiekt zostanie zintegrowany z rafinerią w Jubail i będzie wyposażony w jeden z największych krakerów parowych w Zatoce Perskiej, o zdolności do produkcji 1650 kiloton etylenu i innych gazów węglowodorowych.

Reklama

Saudyjsko-francuska inwestycja ma partnerów azjatyckich, ponieważ realizacją zajmie się m.in. chiński Sinopec Engineering oraz południowokoreańska Hyundai Engineering&Construction. Rząd Korei Południowej pochwalił umowę, która jest warta 5 miliardów dolarów, a minister gruntów tego kraju zauważył, że rozszerzy ona współpracę między Koreą Południową a Arabią Saudyjską.

Saudyjski państwowy koncern naftowy od kilku lat intensywnie inwestuje w moce produkcyjne w branży petrochemicznej, co ma być gwarancją długoterminowego popytu na ropę naftową. W rzeczywistości większość prognoz przewidujących sukces transformacji energetycznej wskazuje, że produkty petrochemiczne będą potrzebne jeszcze przez dziesięciolecia.

Reklama

Czytaj też

Najnowszy projekt powstał kilka lat temu, a w grudniu ubiegłego roku obaj partnerzy podjęli ostateczną decyzję inwestycyjną. W tamtym czasie TotalEnergies powiedział, że sfinansuje projekt kapitałem w wysokości 4 miliardów dolarów, przy czym Aramco będzie posiadać 62,5 proc., a francuska firma resztę.

Budowa powinna rozpocząć się w pierwszym kwartale tego roku. Start produkcji planowana jest na 2027 rok. Partner Arabii Saudyjskiej z OPEC, Irak, również liczy na wzrost w branży petrochemicznej. Na początku tego roku pojawiły się doniesienia, że projekt kompleksu petrochemicznego Nibras o wartości 8,5 mld USD powrócił do rządowych planów, a jego budowa może wkrótce się rozpocząć.

Projekt Nibras to partnerstwo z Shell, które zostało pierwotnie uzgodnione w 2015 r., ale zostało odłożone na półkę z powodu wewnętrznych konfliktów w Iraku i niewystarczających funduszy. Według doniesień, Arabia Saudyjska jest również zainteresowana objęciem udziałów w projekcie Nibras.

Czytaj też

Kierunek petrochemiczny obiera również polski Orlen – pod Płockiem rozpoczęła się budowa największego petrochemicznego projektu w Europie, Olefin III. Za jego realizację również będzie odpowiadać Hyunday Engineering u boku hiszpańskiego Tecnicas Reunidas. Wartość inwestycji to ok. 13,5 mld zł. Orlen szacuje, że Olefiny III przyniosą rocznie ok. 1 mld zł EBITDA. Kompleks zajmie teren o wielkości ok. 100 ha. Dzięki inwestycji Orlen ma zwiększyć swój udział w europejskim rynku petrochemicznym z 5 do 6,4 proc. i dołączyć do grona największych – Sabicu, Dow, Ineosu czy BASF.

Reklama

Komentarze

    Reklama