Reklama

Wiadomości

Do czterech razy sztuka. Daniel Obajtek przed komisją śledczą ds. afery wizowej

Autor. Szczecinianka00, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Sejmowa komisja śledcza ds. tzw. afery wizowej wezwała na wtorek b. prezesa Orlenu, obecnie europosła PiS Daniela Obajtka. To czwarta próba przesłuchania Obajtka, tym razem ma być skuteczna.

Komisja przesłucha też we wtorek Pawła Majewskiego, b. zastępcę dyrektora Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością z MSZ oraz szefa agencji zatrudnienia Macieja Lisowskiego.

Daniel Obajtek, który został wezwany na wtorek na godz. 10 ma być pytany o zatrudnianie obcokrajowców przy inwestycji spółki Olefiny III.

Szef komisji Marek Sowa (KO) potwierdził PAP, że były prezes Orlenu odebrał wezwanie.

Obajtek trzykrotnie nie stawił się na przesłuchanie tłumacząc to prowadzeniem kampanii wyborczej do PE. Po wyborach do europarlamentu deklarował, że jeśli komisja nadal będzie chciała go wezwać, to chętnie przybędzie na przesłuchanie. W rozmowie z „Faktem” Obajtek zapewnił, że się stawi.

We wtorek komisja planuje przesłuchanie jeszcze dwóch osób: Pawła Majewskiego i Macieja Lisowskiego.

Czytaj też

Reklama

Majewski był zastępcą dyrektora biura prawnego i zarządzania zgodnością MSZ. Nadzorował wizytację placówki w Mumbaju po tym, jak konsulowie odmówili wydania wiz dla grupy 83 osób podających się za filmowców.

Lisowski jest prezesem agencji zatrudnienia i szefem fundacji Lex Nostra. Był też asystentem społecznym byłego wiceministra rolnictwa Lecha Kołakowskiego. Z prac komisji śledczej wynika, że Kołakowski interweniował w sprawie wiz dla osób z zezwoleniem na pracę wydanych na wniosek agencji zatrudnienia Lisowskiego. Kołakowski podnajmował od niego za 50 zł miesięcznie lokal na biuro poselskie. Lisowski zajmował się też sprawami poselskimi Kołakowskiego. Były wiceminister zapewnił przed komisją, że nie miał żadnych korzyści za pomoc w uzyskiwaniu wiz.

Reklama

Komisja śledcza planuje wezwanie jeszcze dziewięciu osób.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama