Reklama

Wiadomości

Ciepłownia w 100% odnawialna? Taki obiekt ruszył w Lidzbarku Warmińskim

Autor. Envato

Ciepłownię wykorzystującą w 100 proc. odnawialne źródła energii otwarto w środę w Lidzbarku Warmińskim. Instalacja składająca się z pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych oraz systemu magazynów ciepła będzie dostarczać ciepłą wodę i ogrzewać większość budynków pobliskiego osiedla Astronomów.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska powiedziała w środę podczas uroczystości otwarcia ciepłowni, że to historyczny moment.

„W obszarze transformacji ciepłownictwa mamy już wielu liderów i dziś Lidzbark Warmiński do tych liderów zmian dołącza. Wciąż 66 proc. ciepła w systemach ciepłowniczych jest generowanych z paliw kopalnych i to w najbliższych miesiącach i latach stanowi dla nas niezwykle ważne wyzwanie (…). Wierzę, że w roku 2030 cel blisko 30 procent ciepła pochodzącego z OZE spokojnie zrealizujemy” - podkreśliła szefowa resortu klimatu i środowiska.

Wskazała, że transformacja sektora ciepłownictwa to jeden z priorytetów w ministerstwie. Dodała, że w kolejnych latach przeznaczone zostanie 15 mld zł na finansowanie OZE dla ciepłownictwa systemowego. Jak powiedziała, ciepłownia w Lidzbarku Warmińskim jest konkurencyjna pod względem kosztowo-cenowym w porównaniu z ciepłowniami wykorzystującymi paliwa kopalne.

Czytaj też

Projektantem i wykonawcą jest przedsiębiorstwo Euros Energy. „Ciepłownia przyszłości” jest zlokalizowana na terenie należącym do Veolii Północ z grupy Veolia term.

Jak wyjaśnił dr inż. Tomasz Walczak z Euros Energy, sercem technologicznym ciepłowni są pompy ciepła z systemem trójstopniowego magazynowania ciepła. Maksymalizują one wykorzystanie energii elektrycznej wyprodukowanej z zależnych od pogody źródeł OZE. Sezonowe magazynowanie ciepła równocześnie w niskotemperaturowym magazynie gruntowym oraz wysokotemperaturowym magazynie wodnym zapewnia efektywną pracę pomp ciepła zasilających sieć ciepłowniczą. W opracowanej technologii pompy ciepła zintegrowano z trzema dolnymi źródłami ciepła: powietrznymi wymiennikami ciepła, niskotemperaturowym magazynem gruntowym oraz wysokotemperaturowym magazynem wodnym.

Reklama

Projektanci poinformowali, że system zasilany jest energią elektryczną produkowaną bezpośrednio na miejscu z farmy fotowoltaicznej, instalacji PVT oraz ciepłem z kolektorów słonecznych. W zimowe noce system wspierany jest energią elektryczną dostarczaną z Krajowej Sieci Elektroenergetyczej w tym energią elektryczną zakupioną z gwarancją pochodzenia z odnawialnych źródeł energii. Opracowana technologia może być wykorzystana w systemach ciepłowniczych do mocy zainstalowanej cieplnej do 50 MW. Rozwiązanie można dostosować na potrzeby modernizacji ciepłownictwa powiatowego w całej Polsce.

Przedsięwzięcie „Ciepłownia Przyszłości” czyli system ciepłowniczy z OZE jest realizowane z funduszy Europejskich.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama