Reklama

Wiadomości

Arabia Saudyjska obniży własną konsumpcję, aby zwiększyć eksport ropy

Mohammed bin Salman. Fot. Flickr/Palacio de Planalto

Arabia Saudyjska spodziewa się uwolnić do 1 mln baryłek dziennie ropy na eksport do 2030 r. poprzez zmniejszenie bezpośredniego wykorzystania ropy we własnej produkcji energii elektrycznej.

Reklama

Arabia Saudyjska polega na ropie naftowej i oleju opałowym do wytwarzania energii elektrycznej i zwiększa bezpośrednie spalanie ropy naftowej i paliwa podczas gorących miesięcy letnich.

Reklama

Największy na świecie eksporter ropy naftowej wytwarza obecnie 51 proc. energii elektrycznej z płynów naftowych, a 49 proc. z gazu ziemnego - wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energii.

Saudyjski plan zmniejszania emisji i osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2060 r. zakłada, że ok. 50 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii, a reszta z gazu.

Reklama

Czytaj też

W maju, kiedy temperatury wzrosły i zapotrzebowanie na klimatyzację na Bliskim Wschodzie zaczęło gwałtownie wzrastać, Arabia Saudyjska zwiększyła bezpośrednie zużycie ropy naftowej do 582 tys. b/d, co oznacza wzrost o 185 tys. b/d w stosunku do kwietnia i 131 tys. b/d powyżej poziomu sprzed roku - wynika z danych Joint Organisations Data Initiative (JODI), która zestawia dane własne krajów.

Zmniejszenie konsumocji - zwiększony eksport

Tego lata bezpośrednie spalanie ropy i produktów w elektrowniach w Arabii Saudyjskiej przyspieszyło, co może pozostawić mniejszą dostępną podaż ropy na rynkach międzynarodowych - twierdzą analitycy.

Zmniejszenie bezpośredniego spalania ropy i produktów naftowych w elektrowniach zwiększyłoby możliwości eksportowe Arabii Saudyjskiej, która już zapowiedziała, że jej limit mocy produkcyjnych wyniesie 13 mln bpd, gdy zostanie osiągnięty w 2027 roku.

Arabia Saudyjska nie będzie miała dodatkowych zdolności produkcyjnych, aby zwiększyć produkcję powyżej 13 mln bpd, które zobowiązała się mieć do 2027 roku - powiedział w zeszłym tygodniu książe koronowany Mohammed bin Salman.

Odnosząc się do dostaw ropy na rynki światowe, bin Salman powiedział, że "Królestwo zrobi swoją część w tym zakresie, ponieważ ogłosiło wzrost zdolności produkcyjnej do 13 milionów baryłek dziennie, ale po tym wzroście Królestwo nie będzie miało żadnych dodatkowych zdolności do zwiększenia produkcji."

Reklama

Komentarze

    Reklama