Reklama

Ropa

USA prześcignęły Rosję pod względem wydobycia ropy naftowej

Fot.: Stephanie R. Plichta; U.S. Air Force
Fot.: Stephanie R. Plichta; U.S. Air Force

W sierpniu br. w USA wydobyto rekordową ilość ropy naftowej, prześcigając pod tym względem dotychczasowego lidera - Federację Rosyjską.

Jak informuje agencja Bloomberg, powołując się na oficjalne dane ministerstw obu krajów, w sierpniu 2018 roku w USA wydobywano 11,346 mln baryłek ropy naftowej dziennie, podczas gdy w Rosji wskaźnik ten wyniósł 11,21 mln baryłek dziennie.

Rekordowe wyniki wydobycia w Stanach Zjednoczonych zostały osiągnięte dzięki pracy platform w Zatoce Meksykańskiej, ale również za sprawą intensywnej eksploatacji złóż metodą szczelinowania w Teksasie, Kolorado i Dakocie Północnej.

Analitycy Bloomberga są jednak zdania, że USA jedynie chwilowo zajęły pozycję lidera. Rosja bowiem już we wrześniu zwiększyła wydobycie w związku z sankcjami na Iran i wegług wstępnych informacji wyprzedziła Stany Zjednoczone pod względem wydobycia.

Według prognoz BP do 2035 roku USA na stałe obejmą pozycję lidera pod względem wydobycia ropy naftowej, zwiększając ją do poziomu 17 mln baryłek dziennie (z obecnych 11 mln). W tej samej prognozie przewiduje się, że Rosja w tym okresie nieznacznie zwiększy swoje wydobycie do 12 mln baryłek dziennie.

Reklama

Komentarze

    Reklama