Reklama

Ropa

USA: Gwałtowny spadek zapasów ropy

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zmierza do 53 USD za baryłkę, po mocnym spadku jej amerykańskich zapasów - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na III na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,98 USD, wyżej o 0,70 proc.

Ropa Brent w dostawach na III na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 56,28 USD za baryłkę, wyżej o 0,66 proc.

Amerykański Instytut Paliw (API) podał w niezależnym raporcie, że zapasy ropy w USA spadły w ub. tygodniu o 5,27 mln baryłek.

W środę po 16.30 oficjalne wyliczenia dot. zapasów paliw w USA poda z kolei Departament Energii (DoE).

image

 

Jeśli dane DoE potwierdzą spadek zapasów ropy, to będzie już 6. zniżka amerykańskich rezerw tego surowca w ciągu ostatnich 7 tygodni.

Jednak rynki czekają w środę przede wszystkim na informacje o polityce pieniężnej Rezerwy Federalnej, po pierwszym w tym roku posiedzeniu Fed.

Ropa w USA zdrożała od końca października 2020 r. o niemal 50 proc., ale ostatnio wzrosty cen surowca wytraciły tempo z powodu obaw o pandemię Covid-19 i możliwe osłabienie popytu na paliwa w najbliższej perspektywie.

"Ponieważ zapasy ropy w USA się kurczą, a kraje OPEC+ wciąż trzymają +rękę na pulsie+, jeśli chodzi o wielkość dostaw ropy, to na rynkach może wystąpić deficyt surowca, pomimo malejącego popytu z powodu Covid-19" - ocenia tymczasem Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp.

WTI na NYMEX w N.Jorku zniżkowała na zakończenie poprzedniej sesji o 0,3 proc.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama