• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Trwa chińska ofensywa na rynku ropy

Fot. Tomas Roggero / Flickr
Fot. Tomas Roggero / Flickr

Duże chińskie koncerny naftowe prowadzą negocjacje, które mogą zakończyć się podjęciem decyzji o wspólnych zakupach ropy naftowej - informuje agencja Bloomberga.

Według źródeł Bloomberga szefowie Sinopec, PetroChina, China National Offshore Oil Corporation oraz Sinochem Group prowadzą wstępne rozmowy w zakresie wspólnych zakupów surowca. Inicjatywa zyskała już poparcie chińskiego rządu oraz odpowiednich organów regulacyjnych.

Firmy oczekują, że zawiązanie sojuszu pomoże im uzyskać lepsze warunki cenowe.

Na pierwszy ogień ma pójść ropa pochodząca z Rosji oraz państw afrykańskich. W przypadku mieszanki ESPO wspólne negocjacje zakupowe mogą rozpocząć się już w przyszłym miesiącu.

Agencja zauważa, że Chiny, które przez długie tygodnie były epicentrum pandemii, to równocześnie pierwsza duża gospodarka, która zniosła większość ograniczeń. W efekcie konsumpcja paliw niemal wróciła do poziomów obserwowanych przez wprowadzeniem obostrzeń.

Chińczycy intensywnie rozbudowują swoje zdolności magazynowe, aby jak najbardziej skorzystać na niskich cenach ropy. Z opublikowanych w czerwcu danych wynika, że w maju Państwo Środka sprowadziło rekordowe 47,97 milionów ton „czarnego złota” - to historyczny rekord.

Komentarze