Reklama

Ropa

Świat walczy z koronawirusem, ropa drożeje

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ceny ropy w USA rosną o ponad 1 proc. Na rynkach oczekiwane jest mocniejsze obniżenie dostaw ropy przez kraje koalicji OPEC+. Do tego notowania ropy mają wsparcie po tym, jak Izba Reprezentantów Kongresu USA jest za przyznaniem 8,3 mld dol. na walkę z SARS-CoV-2 - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,45 USD, po zwyżce ceny o 1,43 proc. 

Ropa Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 51,96 USD za baryłkę, wyżej o 1,62 proc.

W czwartek rozpoczyna się dwudniowe ministerialne spotkanie producentów ropy z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę (OPEC) i sojuszników spoza tej grupy.

Producenci ropy rozważą działania, które wsparłyby ceny surowca po tym, jak zmalał na niego popyt na skutek wybuchu epidemii koronawirusa.

Eksperci techniczni z OPEC+ zasugerowali już, aby kartel i inni dostawcy ropy obniżyli w II kw. 2020 r. podaż surowca o 600.000 do 1 miliona baryłek dziennie.

Z kolei Arabia Saudyjska naciska na OPEC+, aby zgodził się na redukcję wydobycia ropy o 1,5 mln baryłek dziennie, w celu zrekompensowania popytu spowodowanego globalnym rozprzestrzenianiem się koronawirusa. 

Kartel musi jednak przezwyciężyć sprzeciw Rosji wobec większych cięć, a jednocześnie zmagać się z ryzykiem epidemiologicznym w związku z organizowaniem posiedzenia z udziałem delegacji z 23 krajów.

Irański minister ropy Bijan Namdar Zanganeh powiedział dziennikarzom, że Rosjanie prawdopodobnie poczekają do ostatniej chwili, aby podjąć decyzję w sprawie jakichkolwiek cięć wydobycia ropy.

"OPEC+ nie ma dużego wyboru - pozostaje dalsze cięcie produkcji ropy jeśli grupa chce podtrzymać strategię wspierania cen surowca" - mówi Daniel Hynes, analityk Australia & New Zealand Banking Group Ltd. 

"Na rynkach są oczekiwania, że Rosja w końcu może zgodzić się z propozycjami Arabii Saudyjskiej i innych producentów ropy z Bliskiego Wschodu, bo mocniejsze cięcia dostaw ropy są konieczne" - dodaje. 

Tymczasem Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu opowiedziała się w środę za wydzieleniem 8,3 mld USD na walkę z epidemią wirusa SARS-CoV-2. Ustawę skierowano teraz do Senatu, który zajmie się nią w najbliższym czasie. 

Oczekuje się, że do końca tygodnia ustawa trafi na biurko prezydenta USA Donalda Trumpa, aby mógł ją podpisać. 

O wydzielenie środków budżetowych na walkę z koronawirusem zwrócił się do Kongresu Biały Dom.

W całych Stanach Zjednoczonych zakażonych jest 129 osób.

Podczas środowej sesji ropa WTI na NYMEX staniała o 0,9 proc., a w poniedziałek i wtorek zdrożała łącznie o ponad 5 proc.(PAP Biznes)

Źródło:PAP

Komentarze