Reklama

Ropa

Silne spadki cen ropy. Na rynkach obawy o Covid-19

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Ropa na giełdach paliw mocno tanieje z powodu coraz silniejszych obaw inwestorów o rosnącą liczbę przypadków Covid-19 i pojawienie się nowego wariantu koronawirusa, co może zagrozić perspektywom popytu na energię. W przyszłym tygodniu zbiera się tymczasem sojusz OPEC+, aby zdecydować o swojej polityce produkcyjnej na styczeń - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 76,08 USD, niżej o 2,95 proc. W czwartek nie było handlu w USA z powodu Święta Dziękczynienia, a wszystkie transakcje z tego dnia zostaną zaksięgowane w piątek.

Brent na ICE w Londynie w dostawach na styczeń jest wyceniana po 80,20 USD za baryłkę, niżej o 2,46 proc.

Na globalnych rynkach coraz silniejsze są obawy o nasilanie się pandemii Covid-19, szczególnie w Europie.

Z powodu nowego, zidentyfikowanego w Afryce Południowej wariantu koronawirusa, który zdaniem ekspertów jest najgroźniejszy z dotychczas odkrytych i może być odporny na szczepionki, Wielka Brytania zamyka granice dla podróżnych z sześciu państw Afryki.

Od piątku w południe sześć państw - RPA, Namibia, Zimbabwe, Botswana, Lesoto i Eswatini - znajdą się z powrotem na czerwonej liście podróżnej. To oznacza, że wstrzymane zostaną wszystkie loty z tych krajów, wjechać do Wielkiej Brytanii z nich będą mogli tylko obywatele i rezydenci Wielkiej Brytanii i Irlandii, ale po przyjeździe będą musieli odbyć płatną kwarantannę w hotelu.

W pierwszych miastach we Włoszech w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem wraca obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz.

W Niemczech Annalena Baerbock, szefowa Zielonych, wskazała, że nowy rząd „da sobie 10 dni na sprawdzenie”, czy obecne środki ochrony przed pandemią i szczepienia są wystarczające. W przeciwnym razie rząd z ekspertami będzie rozważać wprowadzanie kolejnych środków – podał w czwartek „Die Welt”.

Reklama
Reklama

Z kolei w Czechach ustępujący rząd ogłosił, że od północy z czwartku na piątek w kraju wprowadzony zostanie stan wyjątkowy ze względu na poważną sytuację epidemiczną. Nowe ograniczenia zaczną obowiązywać od godz. 18 w piątek - m.in. ograniczono godziny otwarcia restauracji, barów i klubów, odwołano jarmarki świąteczne. Nie wprowadzono obostrzeń dotyczących podróży ani godziny policyjnej.

Stan wyjątkowy i częściowy lockdown obowiązuje na Słowacji, a policja ma przeprowadzać kontrole na przejściach granicznych i sprawdzać, czy podróżni wypełnili formularz przyjazdowy, są zaszczepieni lub przygotowani na co najmniej 5-dniową kwarantannę.

Z powodu niepokojących danych epidemicznych odwoływane są na Węgrzech imprezy noworoczne.

"Nowy wariant Covid, jaki odkryto w Afryce Południowej, to dla rynków dzwonek alarmowy" - mówi Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

Tymczasem kraje OPEC+ 2 grudnia rozważą, czy zwiększą dostawy ropy w styczniu 2022 roku o 400 tys. baryłek dziennie.

Organ doradczy OPEC+ szacuje, że nadwyżka ropy na rynkach w styczniu i lutym 2022 r. wzrośnie o 1,1 mln baryłek dziennie i wyniesie odpowiednio: 2,3 mln i 3,7 mln, jeśli w ramach ogłoszonego w tym tygodniu przez USA skoordynowanego działania kilku krajów na rynek trafi ponad 60 mln baryłek ropy.

"Spodziewam się, że OPEC+ pozostanie przy swojej strategii dodawania 400 tys. baryłek dziennie co miesiąc, ale jeśli nowy wariant koronawirusa stanie się poważnym problemem w nadchodzących dniach, może to poskutkować wstrzymaniem przez sojusz dodawania ropy na rynki" - mówi Hari.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. He

    To potanieje paliwko

Reklama