Rusza największy naftowy projekt w historii

15 stycznia 2021, 11:22
arktyka rosja vostok
Fot. Pexels

Rosnieft negocjuje z głównymi światowymi graczami na rynku ropy, w tym Vitol, Glencore i Gunvor, w sprawie inwestycji w projekt Vostok Oil na terytorium Krasnojarska, -podał Reuters, powołując się na źródła.

"Rosnieft rozmawia z m.in. Vitolem, Glencore i Gunvorem o inwestycjach w swoim projekcie Vostok Oil w Arktyce" - donosi agencja wyjaśniając, że handlowcy zwykle unikają bezpośrednich inwestycji w produkcję, ale umowa z Rosnieftem może być atrakcyjna również dla nich, ponieważ zapewnia dostęp z długoterminowego dużego źródła zaopatrzenia do rozwijającego się rynku azjatyckiego.

Źródło zaznajomione ze sprawą wyjaśnia, że ​​przyciąganie handlowców ropą do projektu ma sens, ponieważ w rzeczywistości daje on udział w przyszłych dostawach ropy.

Rosnieft planuje utworzenie nowej prowincji naftowo-gazowej na Półwyspie Tajmyr w ramach projektu Vostok Oil. Jej sprawdzona baza zasobów ciekłych węglowodorów wynosi 6 miliardów ton.

Reklama

Reklama

Oczekuje się, że projekt połączy największe złoża w klastrze Vankor (Wankorskoje, Suzunskoje, Tagulskoje i Lodochnoje), a także grupę pól Payakha (należącą do NOC) oraz obszar West Irkinsky. Na potrzeby projektu zbudowany będzie port w Zatoce Sever, z którego planowany jest eksport ropy Północnym Szlakiem Morskim. W grudniu 2020 r. singapurska firma handlująca surowcami Trafigura sfinalizowała zakup 10% w projekcie Vostok Oil.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Niuniu
niedziela, 17 stycznia 2021, 19:02

Buczacza - skąd takie informacje? Z Kijowa? Porównaj średnią pensje w Rosji z ceną gazu dla odbiorcy indywidualnego i zrób to samo dla Polski. Zobaczysz kogo bardziej nie stać na ten luksus. A co do postępu technologicznego to zastanawiania się nad konsekwencjami to zainteresuj się sensem budowy nowych i rozbudowy polskich elektrowni węglowych oraz programem utrzymania polskich kopalni węgla przez kolejne 30 lat.

Niuniu
piątek, 15 stycznia 2021, 14:29

Koszty inwestycji są szacowane na dużo ponad 100 miliardów dolarów. Przypomnę, że Rosja po aneksji Krymu i kolejnych aferach obłożona jest surowymi sankcjami gospodarczymi państw Zachodu a ponadto jej branża naftowo-gazowa podobno (zdaniem def24) przeżywa niebywały kryzys.

Pan Ferdek
sobota, 16 stycznia 2021, 15:22

Tak, to prawda. O tym, że rosyjska branża naftowogazowa przeżywa niebywały kryzys E24 (i wiadome grono "komentatorów") przypomina nam praktycznie codziennie. Szkoda tylko, że Rosja nic o tym nie wie.

Buczacza
sobota, 16 stycznia 2021, 23:51

Cała rasija to jeden wielki kryzys. Przy okazji o ile procent w tym roku spadły dochody Rosjan . Wiesz? Przeciętnego rosjanina nie stać nawet na podłączenie się do sieci gazowej. Mieszkańca kraju , który egzystuje dzięki węglodorom ! Egzaltujesz się czymś czego jeszcze nie ma i nie wiadomo czy będzie. A jak będzie jeśli w ogóle będzie to czy będzie potrzebne ? Przy obecnym postępie technologicznym kto wie co będzie za 10 lat ?

Pan Ferdek
niedziela, 17 stycznia 2021, 13:15

"...Przy okazji o ile procent w tym roku spadły dochody Rosjan . Wiesz? Przeciętnego rosjanina nie stać nawet na podłączenie się do sieci gazowej..." (że już reszty wynurzeń powielał nie będę). Niesamowicie zabawne jest wypisywanie takich bredni tylko i wyłącznie w celu podniesienia sobie (i współczonkom "towarzystwa) samopoczucia bo z realiami nie ma to nic wspólnego. Ale co się dziwić brakiem wiedzy skoro są wyraźnie widoczne problemy z językiem polskim i ortografią. Ale niektórzy tak mają i cóż poradzić-można co najwyżej współczuć. A rozwój sieci gazowej w Rosji jest hamowany nie przez "zubożenie' zwykłego Rosjanina ale przez ogrom terytorium tego kraju i położeniem tysięcy miejscowości a co za tym idzie relacji "koszt-efekt". I aż się dziwię, że jak to standardowo bywa nie dodałeś, że połowy Rosjan nie stać na drugą parę butów (to przecież "prześladuje" cię bardzo) Ale przecież szachu miałeś już nie pisać a piszesz. Gdzie konsekwencja i honor "prawdziwego Polaka"?

Tweets Energetyka24