Reklama

Ropa

Rusza największy naftowy projekt w historii

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Rosnieft negocjuje z głównymi światowymi graczami na rynku ropy, w tym Vitol, Glencore i Gunvor, w sprawie inwestycji w projekt Vostok Oil na terytorium Krasnojarska, -podał Reuters, powołując się na źródła.

"Rosnieft rozmawia z m.in. Vitolem, Glencore i Gunvorem o inwestycjach w swoim projekcie Vostok Oil w Arktyce" - donosi agencja wyjaśniając, że handlowcy zwykle unikają bezpośrednich inwestycji w produkcję, ale umowa z Rosnieftem może być atrakcyjna również dla nich, ponieważ zapewnia dostęp z długoterminowego dużego źródła zaopatrzenia do rozwijającego się rynku azjatyckiego.

Źródło zaznajomione ze sprawą wyjaśnia, że ​​przyciąganie handlowców ropą do projektu ma sens, ponieważ w rzeczywistości daje on udział w przyszłych dostawach ropy.

Rosnieft planuje utworzenie nowej prowincji naftowo-gazowej na Półwyspie Tajmyr w ramach projektu Vostok Oil. Jej sprawdzona baza zasobów ciekłych węglowodorów wynosi 6 miliardów ton.

Reklama

Reklama

Oczekuje się, że projekt połączy największe złoża w klastrze Vankor (Wankorskoje, Suzunskoje, Tagulskoje i Lodochnoje), a także grupę pól Payakha (należącą do NOC) oraz obszar West Irkinsky. Na potrzeby projektu zbudowany będzie port w Zatoce Sever, z którego planowany jest eksport ropy Północnym Szlakiem Morskim. W grudniu 2020 r. singapurska firma handlująca surowcami Trafigura sfinalizowała zakup 10% w projekcie Vostok Oil.

Komentarze