• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Rosja największym dostawcą ropy do Niemiec

Fot. www.kremlin.ru
Fot. www.kremlin.ru

W lipcu bieżącego roku największym dostawcą ropy naftowej do Niemiec była Rosja. Na kolejnym miejscu uplasowała się Wielka Brytania, a tuż za nią Stany Zjednoczone - w których przypadku odnotowano rekordowe wzrosty.

Agencja Bloomberga podaje, że niemiecki import ropy naftowej z USA był w lipcu najwyższy od dwóch i pół roku. Doszło do tego pomimo, że w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego odnotowano spadek importu w ujęciu generalnym (obejmującym wszystkie kraje).

Niemcy sprowadziły w lipcu aż 14% mniej surowca, niż rok wcześniej. W stosunku do czerwca import był jednak nieznacznie (+3%) wyższy. Największymi dostawcami były takie kraje jak: Rosja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Dostarczyły one odpowiednio 2 miliony ton, ok. 1 mln ton oraz 904 tys. ton „czarnego złota”. Kolejne miejsca zajęły Norwegia (606 tys.) oraz Nigeria (495 tys.).

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że rekordowy wolumen importu amerykańskiej ropy to pochodna wyłącznie jej ceny - znacznie niższej od poziomów notowanych w lipcu 2019. Byłaby to jednak tylko część prawdy. Na powyższe należy spojrzeć bowiem także przez pryzmat podejmowanych co jakiś czas prób „obłaskawienia” Donalda Trumpa, którego działania wpędziły projekt Nord Stream 2 w potężne tarapaty. 

Komentarze