MKiŚ: odbiorcy powinni być rzetelnie informowani o przyczynach podwyżek cen energii

22 listopada 2021, 14:32
dokument unsplash
Fot. Unsplash.com
Energetyka24
Energetyka24

Ministerstwo klimatu planuje, by tzw. sprzedawcy zobowiązani energii elektrycznej umieszczali koszty zakupu energii w informacji dla odbiorców. Odbiorcy powinni być rzetelnie informowani o przyczynach podwyżek cen energii - uzasadnia propozycję ministerstwo.

Resort przedstawił projekt zmiany tzw. rozporządzenia taryfowego dla energii elektrycznej. Zgodnie z propozycją tzw. sprzedawcy zobowiązani, których odbiorcy korzystają z taryf zatwierdzanych przez Prezesa URE, umieszczać będą w rozliczeniu towarzyszącym rachunkom za energię dodatkowe punkty o kosztach zakupu energii elektrycznej.

Odbiorcy energii elektrycznej powinni być powiadomieni w sposób przejrzysty i zrozumiały o podwyżce cen lub stawek opłat za dostarczaną energię elektryczną, które zostały zatwierdzone w decyzji taryfowej - podkreślono w Ocenie Skutków Regulacji.

Projekt precyzuje, że wśród tych kosztów sprzedawca ma przedstawić średnie koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 oraz koszty zakupu energii z małych instalacji OZE oraz z instalacji na biogaz rolniczy.

Jak przypomniano w uzasadnieniu, prawo nakazuje przedsiębiorstwom energetycznym udzielać rzetelnej informacji na temat cen i stawek opłat stosowanych w taryfach na sprzedaż i dystrybucję energię elektrycznej.

W szczególności ten obowiązek informacyjny jest istotny w przypadku planowanych podwyżek cen i stawek opłat za energię elektryczną - zaznaczono. Dla konsumentów szczególnie istotną jest informacja o strukturze kosztów, które wpływają na końcową cenę energii elektrycznej - wskazano również.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Nysa
wtorek, 23 listopada 2021, 10:07

Przyczyny podwyżek cen energii. 1. "Tani" gaz LNG z USA i Kataru 2. Spekulacja na giełdzie w Chicaco sterowana przez kapitał amerykański. 3. koszty ( stale rosnące ) zakupu uprawnień do emisji CO2 4. Dopłaty z naszych kieszeni do nieefektywnych i nieopłacalnych OZE które trafiają do kieszeni zachodnich firm. 5. Fit for 55

rob ercik
poniedziałek, 22 listopada 2021, 18:03

Tik tak, szkoda że nie znamy ceny na tanie LNG ... Odbiorcom od razu poprawił by się humor

Tweets Energetyka24