"Puls Biznesu": Recykling baterii może być nową specjalnością Polski

10 czerwca 2021, 10:28
51107311570_678d43c22d_k
Fot. Ivan Radic / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

Polska jest już znaczącym producentem akumulatorów do elektrycznych aut, a ma szansę stać się także ważnym miejscem ich utylizacji - podaje w czwartek "Puls Biznesu".

"Puls Biznesu" podaje, że dzięki fabryce LG Energy Solution Polska jest dużym producentem baterii litowo-jonowych do samochodów elektrycznych i już w listopadzie 2020 r. dostarczyła ich do Niemiec więcej niż Chiny i Korea razem wzięte. LG Energy Solution rozbudowuje zakład i planuje osiągnięcie mocy na poziomie 100 GWh.

Reklama
Reklama

"Benchmark Mineral Intelligence szacuje, że do 2029 r. produkcja w Europie może urosnąć dziesięciokrotnie - z 30 do 300 GWh. Czas życia baterii litowo-jonowej to 10-12 lat. Będzie więc przybywać zużytych oraz odrzutów z fabryk. Zgodnie z obecnymi regulacjami 100 proc. baterii litowo-jonowych - zarówno samochodowych, jak przemysłowych - musi być poddane recyklingowi. Każda fabryka baterii zobowiązana jest zrobić to samodzielnie lub zlecić to uprawnionemu recyklerowi, z którym kontrakt musi zawrzeć przed sprzedażą produktu" - zauważa "Puls Biznesu". 

Wiceprezes Elemental Holdingu Michał Zygmunt zwraca uwagę, że nie ma w Polsce firmy, która zapewnia recykling baterii litowo-jonowych na skalę przemysłową. "Kilka ma takie plany, ale dziś występuje deficyt mocy. Obecne instalacje są w stanie zagospodarować tylko tzw. scrap produkcyjny, zużytych baterii przybywa, a za 3–5 lat będzie ich znacznie więcej" - mówi wiceprezes Elemental Holdingu, który właśnie buduje pierwszą linię recyklingu baterii litowo-jonowych. 

Gazeta informuje, że Elemental Holding wystartował w unijnym konkursie IPCEI (Important Projects of Common European Interest) i zdobył 73 mln EUR dotacji na projekt za 100 mln EUR. 

Zakład w województwie śląskim zostanie uruchomiony w 2023 r. Jego moce w pierwszej fazie będą na poziomie co najmniej kilku tysięcy ton. (PAP)

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Buczacza
sobota, 12 czerwca 2021, 23:44

Jak się czyta takie komentarze. A w szczególności ten jeden. Autorstwa specjalisty,który twierdzi że spółdzielnia mieszkaniowa wybudowała mu dom! To jestem spokojny o Polskę. Tym bardziej że połowa akumulatorów wyprodukowana w cywilizowanej Europie pochodzi z Polski. Przy okazji w tytule jest znak zapytania. No cóż jak ktoś zauważył po wojowniku gazpromiku. Dużo raczej spodziewać się nie można.

Niuniu
piątek, 11 czerwca 2021, 00:03

Jedyną Naszą specjalnością jest megalomania. Nawet ziemniaki przestały nią być. Mieliśmy przodować w samochodach elektrycznych. Później pojawił się temat baterii do nich. W międzyczasie specjalnością miały być promy. Nie minął rok i już robimy się zagłębiem wodorowym. A teraz "recykling". Marzyć nikt nikomu nie zabrania. Ale to nie marzenia tylko mrzonki.

Buczacza
sobota, 12 czerwca 2021, 08:51

Mrzonki? W szczególności w wydaniu kogoś komu SM wybudowała dom!

tttx
czwartek, 10 czerwca 2021, 15:12

Clue sprawy jest w tym zdaniu: Każda fabryka baterii zobowiązana jest zrobić to samodzielnie lub zlecić to uprawnionemu recyklerowi, z którym kontrakt musi zawrzeć przed sprzedażą produktu". Mamy fabryki baterii to będziemy też je u siebie złomować, czasami się zapalą i spalą, czasami się to zakopie gdzieś w ziemi.

Pulsar
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:38

10-12 lat.... Niejeden laptop się zaśmiał, o smartfonie nie wspominając ;-)

Tweets Energetyka24