Reklama

Ropa

Premier Rosji: Spadek dochodów z ropy i gazu to „bardzo poważny cios”

Fot. www.government.ru
Fot. www.government.ru

Z powodu pandemii koronawirusa dochody Rosji z eksportu ropy i gazu będą znacząco niższe, to poważny cios dla budżetu państwa - stwierdził rosyjski premier Michaił Miszustin.

„Sytuacja szybko się zmienia, problemy narastają, więc przyjęta lista działań wspierających gospodarkę może wymagać aktualizacji i refleksji nad tym, co jeszcze możemy zrobić” - mówił Miszustin. Dodał, że rosyjski rząd monitoruje sytuację i pracuje nad dodatkowymi rozwiązaniami dla biznesu. 

Wielce kłopotliwe w tym kontekście jest jednak finansowanie poszczególnych działań, ponieważ w bieżącym roku znacząco spadną rosyjskie dochody ze sprzedaży ropy i gazu. „Będzie to bardzo poważny cios dla budżetu” - alarmował premier FR. 

Kilka dni temu Federalna Służba Celna poinformowała, że tylko w okresie styczeń - luty 2020 przychody Gazpromu ze sprzedaży surowca za granicę wyniosły 5,05 mld dolarów, co oznacza, że były o 51,3% mniejsze, niż w tym samym czasie roku ubiegłego.

Równocześnie odnotowano bardzo istotny spadek ilości gazu słanego na eksport - było to 32,5 mld m3, czyli 24,6% mniej w ujęciu r/r. Niemal połowa tego wolumenu została sprzedana w lutym - 14,2 mld m3 (22,5% mniej niż w 2019).

Reklama

Komentarze

    Reklama