Reklama

Ropa

Orlen inwestuje w rozwój Zakładu Produkcyjnego w Płocku

Fot.: PKN Orlen
Fot.: PKN Orlen

Uruchomienie w 2022 r. wartej 1 mld zł instalacji Visbreakingu, modernizacja instalacji Hydroodsiarczania Olejów Napędowych HON VI i Hydrokrakingu to główne założenia prowadzonego przez PKN ORLEN rozwoju aktywów rafineryjnych w Płocku. Po ich zakończeniu pod koniec 2022 r. zysk operacyjny EBITDA koncernu wzrośnie o ponad 600 mln zł rocznie.

Wmurowaniem kamienia węgielnego PKN ORLEN rozpoczął budowę kluczowej dla Zakładu Produkcyjnego w Płocku instalacji Visbreakingu. Inwestycja o wartości około 1 mld zł zajmie powierzchnię ok. 2 hektarów, a jej realizacja, która potrwa do końca 2022 r., zwiększy zysk operacyjny spółki o 415 mln zł rocznie.

„Inwestycje są kołem zamachowym polskiej gospodarki. Spółki Skarbu Państwa to dzisiaj liderzy dużych inwestycji w Polsce. PKN ORLEN ma bardzo mocne podstawy finansowe, ma zdrowy biznes, który dobrze funkcjonuje i się rozwija” – powiedział Jacek Sasin, wicepremier i minister Aktywów Państwowych.

Dzięki nowej inwestycji pozostałości próżniowe ropy naftowej, dotychczas wykorzystywane do produkcji ciężkich olejów opałowych i asfaltu, będą przetwarzane na lekkie produkty wysokomarżowe: benzynę i olej napędowy. Oznacza to, że z każdej baryłki ropy uda się uzyskać więcej paliw niż dotychczas , co przełoży się na konkretne zyski dla koncernu.

„W tym roku ORLEN przeznaczy 8 mld zł na sprawdzone inwestycje, poprawiające wydajność finansową i rozwijające naszą firmę. Angażujemy się w nowe obszary działalności, ale jednocześnie rozwijamy też nasz podstawowy biznes. Wykonanie instalacji Visbreakingu zajmie zaledwie 30 miesięcy i umożliwi optymalizację produkcji rafineryjnej oraz szybki wzrost zysków” – podkreślił Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

Instalacje Visbreakingu cechują najniższe nakłady inwestycyjne (CAPEX) spośród wszystkich dostępnych technologii zagospodarowania pozostałości próżniowej. Instalacja zostanie zbudowana w oparciu o licencję firmy Shell/CB&I NEDERLAND B.V. Jej wykonawcą jest konsorcjum firm KTI Poland S.A. oraz IDS-BUD S.A. Umowa obejmuje wykonanie prac w formule „pod klucz”: od projektu do rozruchu technologicznego instalacji. Projekt instalacji został wykonany w biurze KTI w Płocku. Pracowało nad nim 170 osób.

„Ta inwestycja już w tej chwili przynosi polskiemu rynkowi projektowemu i wykonawczemu bardzo istotne efekty. Na działce o powierzchni ok. 2 ha zostanie zamontowanych ok. 300 urządzeń technologicznych, połączonych przez orurowanie o wadze ponad 1,5 tys. ton, do tego ok. 1,5 tys. ton struktur stalowych. Większość będzie wykonywana tutaj, przez polskich projektantów, producentów i firmy, które realizują prace montażowo-budowlane” – zaznaczył Antonio Gallo, prezes zarządu KTI Poland.

Prace montażowe przy instalacji Visbreakingu poprowadzi firma IDS-BUD, która ma duże doświadczenie w realizacji inwestycji o podobnym poziomie złożoności. Firma, która uzyskała w połowie maja pozwolenie na budowę, 20 lipca zaczyna głębokie palowanie – pierwszy ważny element inwestycji.

„Jestem dumny, że jako polska firma ze stuprocentowym polskim kapitałem jesteśmy zaangażowani w tę inwestycję. Jeżeli chodzi o wolumen jednostkowy, jest to największa inwestycja w 12-letniej historii naszej działalności”– powiedział Andrzej Napierski, prezes zarządu IDS-BUD.

Koncern modernizuje również istniejące jednostki: instalację Hydrokrakingu, która umożliwi zwiększenie rocznej produkcji oleju napędowego o 100 tys. ton. oraz jednostkę HON VI (Hydroodsiarczanie Oleju Napędowego), dzięki której produkcja ON wzrośnie o kolejne 150 tys. ton.

Dodatkowy zysk EBITDA LIFO w wys. ponad 1,5 mld zł rocznie przyniesie koncernowi finalizacja Programu Rozwoju Petrochemii, planowana w 2023 r. Kluczową w ramach programu inwestycją, o wartości około 184 mln zł, jest Centrum Badawczo-Rozwojowe, które jeszcze w tym roku rozpocznie działalność w Płocku.

„Jeżeli nie będziemy łączyć nowoczesnej nauki, badań, technologii z nowoczesnym biznesem, nie będziemy obecni na europejskim rynku. Musimy mieć bazę, gdzie badania będą miały swoją ciągłość w biznesie i będą mu służyć” – powiedział Daniel Obajtek.

CBR umożliwi m.in. opracowywanie nowych technologii, licencji czy produktów, optymalizowanie już istniejących i uzyskiwanie dla nich patentów. Umożliwi również testowanie nowych rozwiązań i produktów technologicznych przed ich wprowadzeniem na instalacje. Realizacja projektów będzie zapewniona przez blisko 40 specjalistów PKN ORLEN, a także zewnętrznych naukowców, m.in. 6 profesorów i 10 doktorów nauk.

Najważniejszą częścią CBR będzie zaplecze badawczo-rozwojowe, w którego skład wchodzi Hala Odwzorowań i Pilotaży o powierzchni blisko 2 tys. m2. W momencie otwarcia kompleks będzie wyposażony w 5 pracowni badawczych oraz 3 instalacje pilotowe.

Reklama

Komentarze

    Reklama