Reklama

Ropa

Największy na świecie właściciel platform wiertniczych ogłasza bankructwo

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Firma Valaris, brytyjskie przedsiębiorstwo wykonujące odwierty podmorskie, złożyła wniosek o ochronę przed bankructwem w Stanach Zjednoczonych, oferując wierzycielom zamianę około 6,5 miliarda dolarów długów o wartości 7,8 miliarda dolarów na akcje.

Firma jest właścicielem największej liczby platform wiertniczych na świecie.

Valaris podąża za Diamond Offshore Drilling i Noble Corp w postępowaniu upadłościowym, ponieważ segment odwiertów morskich otrzymał najcięższy cios w wyniku kryzysu w przemyśle naftowym.

Firma miała szczęście: około połowa posiadaczy obligacji zgodziła się na proponowaną transakcję, która pozwoli firmie spłacić większość swojego zadłużenia - donosi Wall Street Journal, cytując dyrektora generalnego Valaris, Toma Burke. mówiącego, że pandemia koronawirusa najprawdopodobniej spowoduje długotrwały kryzys w branży naftowej.

"Znaczne pogorszenie koniunktury w sektorze energetycznym, zaostrzone przez pandemię COVID-19, wymaga podjęcia tego kroku w celu stworzenia silniejszej firmy, zdolnej dostosować się do przedłużającego się kurczenia się branży i dalszego wzmacniania naszej pozycji żeby przygotować się na czasy, gdy sytuacja się polepszy" - oświadczył Burke w komunikacie prasowym.

Restrukturyzacja

Dobra wiadomość dla obligatariuszy to jednak wiadomość fatalna dla akcjonariuszy. Zgodnie z planem restrukturyzacji Valaris obecne akcje zostaną usunięte, a najlepsi akcjonariusze mogą liczyć na warranty na przyszłe akcje. Firma nadal prowadzi rozmowy z bardziej asertywnymi obligatariuszami na temat umowy. W międzyczasie niektórzy z bardziej hojnych wierzycieli zgodzili się przekazać 500 milionów dolarów gotówki na sfinansowanie restrukturyzacji.

Valaris był wynikiem fuzji między Ensco i Rowan Companies, która została sfinalizowana dopiero w zeszłym roku. Jej największymi udziałowcami są fundusze tj. Luminus Management, BlackRock i Vanguard Group.

Pandemia i załamanie cen ropy mocno uderzyły w przemysł wiertniczy. Wielu analityków przewiduje znacznie więcej bankructw w przyszłości, ponieważ większość firm w tej dziedzinie jest silnie lewarowana, a popyt na wiercenia przybrzeżne jest niezwykle mały.

Reklama

Komentarze

    Reklama