Reklama

Ropa

Media: ludzie Salviniego chcieli pozyskać rosyjskie petrodolary dla swojej partii

Matteo Salvini fot. http://www.interno.gov.it/
Matteo Salvini fot. http://www.interno.gov.it/

Według ujawnionych przez media nagrań, ludzie Matteo Salviniego, włoskiego ministra spraw wewnętrznych i lidera Ligii Północnej, mieli toczyć dyskusje z Rosjanami w sprawie finansowania ich partii pieniędzmi z włosko-rosyjskiej umowy naftowej.

Taśmy ujawnił portal BuzzFeed. Opublikowany materiał jest zapisem negocjacji, które z Rosjanami prowadził Gianluca Savoini, bliski doradca Matteo Salviniego.

Do spotkania opisywanego przez portal BuzzFeed miało dojść 18 października 2018 roku w moskiewskim hotelu Metropol. Udział w wzięło w nim trzech Włochów (wśród nich Gianluca Savoini) oraz trzech Rosjan. Tożsamości rosyjskich uczestników nie udało się ustalić, ale portal BuzzFeed twierdzi, że z treści rozmów wynika, iż o spotkaniu wiedziały „czołowe figury rządowe”.

Przepływ pieniędzy między rosyjskim sektorem naftowym a partią Salviniego miał oprzeć się na umowie na dostawy ropy zawartej między „jedną z największych spółek naftowych w Rosji” a włoskim Eni. Wartość tego kontraktu oszacowano na ok. 1,5 miliarda dolarów. Transakcja miała zostać zrealizowana przez pośredników, którym Rosjanie zaoferowaliby specjalny rabat w wysokości 65 milionów dolarów. To właśnie taka kwota miała zostać przetransferowana - za pomocą wspomnianych pośredników na konto Ligi Północnej.

Z rozmów wynika, że środki miały zostać użyte podczas kampanii do Parlamentu Europejskiego.

Dziennikarze BuzzFeed zaznaczają, że nie wiadomo, czy umowa została dopięta i pieniądze faktycznie popłynęły do partii Salviniego. Podkreślają jednak, że ujawnione taśmy są twardym dowodem na próby finansowania europejskich partii prawicowych przez Rosję. Sam Salvini zaprzeczył, by jego partia miała uzyskać finansowanie ze strony Rosjan.

Komentarze