Lublin kupi autobusy elektryczne

4 maja 2018, 09:52
o-bus-2151318_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Przetarg na zakup 20 miejskich autobusów elektrycznych ogłosił Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie. To jeden z elementów dużego projektu rozbudowy komunikacji zbiorowej, o wartości prawie 175 mln zł, realizowanego przy wsparciu unijnym.

Ogłoszony przez ZTM przetarg dotyczy zakupu i dostawy 20 sztuk autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą do ładowania baterii autobusów - na zajezdni oraz na przystankach końcowych. Mają to być autobusy niskopodłogowe, o długości 12 metrów, klimatyzowane, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażone m.in. w biletomaty, bramki liczenia pasażerów i sprzęt do ładowania urządzeń mobilnych. Odbiór autobusów spodziewany jest w 2019 r.

„W części wschodniej Polski jest to w chwili obecnej największy zakup pojazdów niskoemisyjnych wraz z infrastrukturą. To przyczyni się do wzrostu elektromobilności w Lublinie” – powiedziała Anna Zalewska z ZTM.

Zakup autobusów elektrycznych to jeden z elementów większego projektu budowy i rozbudowy niskoemisyjnej sieci komunikacji zbiorowej realizowanego w Lublinie. Obejmuje on m.in. zakup nowego taboru, powstanie systemu biletu elektronicznego dla komunikacji aglomeracyjnej, rozbudowę sieci trolejbusowej, przebudowę skrzyżowań. Całkowita wartość projektu to blisko 175 mln zł, z czego prawie 128 mln zł ma stanowić dofinasowanie unijne z programu Polska Wschodnia 2014-2020.

Dotychczas ZTM rozstrzygnął przetargi i podpisał umowy na dostawy 14 nowych autobusów - sześciu z firmy Solaris Bus & Coach oraz ośmiu z firmy Ursus. „Obecnie trwa odbiór techniczny autobusów przegubowych marki Solaris. Pierwsze pojazdy powinny pojawić się na ulicach Lublina już w maju” – zaznaczyła Zalewska.

Firma Ursus ma dostarczyć autobusy do 29 maja. Natomiast w przyszłym roku ma być ogłoszony przetarg na zakup i dostawę 10 trolejbusów przegubowych.

Projekt obejmuje także rozbudowę lub przebudowę ulic i skrzyżowań tak, aby dostosować je lepiej do potrzeb komunikacji zbiorowej. Przebudowano już skrzyżowanie ul. Elsnera i al. Kompozytorów Polskich, gdzie m.in. zainstalowano sygnalizacją świetlną. Trwają obecnie prace przy rozbudowie ulicy Choiny, prowadzącej do granicy miasta, gdzie ma powstać nowa pętla przesiadkowa, a przy niej parkingi dla samochodów i rowerów, co ma zachęcać do zmiany środka transportu z indywidualnego jak rower czy samochód na autobus lub trolejbus miejski. Do nowej pętli będzie doprowadzona nowa trakcja trolejbusowa - ulicami Choiny i Szeligowskiego. „Prace w tym rejonie miasta mają się zakończyć w 2019 r.” - powiedziała rzeczniczka prezydenta Lublina Beata Krzyżanowska.

W przyszłym roku ma być też ogłoszony przetarg na budowę systemu biletu elektronicznego z montażem stacjonarnych biletomatów na terenie całego miasta.

Inwestycje prowadzone ramach projektu „Niskoemisyjna sieć komunikacji zbiorowej dla północnej części Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego wraz z budową systemu biletu elektronicznego komunikacji aglomeracyjnej” mają nie tylko usprawnić podróżowanie komunikacją miejską, ale też ułatwić połączenie z centrum miasta zarówno z dzielnic Lublina jak i z sąsiednich gmin. Natomiast nowoczesny tabor, rozbudowa trakcji trolejbusowej ma przyczynić się do redukcji zanieczyszczeń powietrza i zmniejszenia poziomu hałasu.

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
LNG second
piątek, 11 maja 2018, 10:13

Naszą racją stanu jest przyciąganie Ukrainy do Zachodu. Budujemy S17 Warszawa - Lublin, prawdopodobnie zamierzamy S17 Lublin - Zamość - granica, ale niejako zapomnieliśmy o S12 Piotrków Trybunalski - Radom - Puławy (pilne). Dodatkowo brakuje S12 Piaski (pod Lublinem) - Chełm - granica (nie pilne). Budowa S12 może przybliżyć komunikacyjnie Ukrainę o 1-2h na zachód co jest nie do przecenienia geopolitycznie. Nas po prostu nie stać na sytuację w której Ukraina się waha pomiędzy Wschodem, a Zachodem. To jest rozbudowa soft power UE na pd - wschód.

jajaja
czwartek, 10 maja 2018, 16:49

niezle to wyglada http://www.energetyka24.com/lublin-kupi-autobusy-elektryczne

Tweets Energetyka24