Kreml pod presją: spada wydobycie i eksport ropy

23 kwietnia 2021, 16:41
kremlin-3393439_1920
Fot. Pixabay

Z danych opublikowanych przez Rosstat wynika, że rosyjski przemysł naftowy nie zaliczy początku roku do udanych. Odnotowano poważny spadek zarówno eksportu, jak i wydobycia ropy.

W okresie styczeń - luty 2021 Rosja wyeksportowała 33,7 mln ton ropy naftowej. Oznacza to spadek na poziomie 18,1% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. W samym miesiącu lutym eksport był niższy o 14,1% r/r.

Udział ropy w całkowitym wolumenie eksportowym Rosji wyniósł 22,4% - rok temu było to 30,3%. 

Raportowany okres okazał się niekorzystnym również z perspektywy segmentu wydobywczego. W pierwszych miesiącach roku Rosjanie „wyprodukowali” 81,9 mln ton ropy, czyli 11,5% mniej r/r.  W lutym wydobywano średnio 9,838 mln b/d, w styczniu - 10,168 mln b/d, zaś w grudniu 9,947 mln b/d.

Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 32
Komentator
piątek, 23 kwietnia 2021, 20:11

Porównano obecne wydobycie z okresem gdy nie było jeszcze pandemii i wyciągnięto słuszny wniosek że w Rosji spadło wydobycie. Pytanie, o ile wzrosło w tym samym okresie wydobycie w USA czy Arabii Saudyjskiej?

gonić pastuchów
niedziela, 25 kwietnia 2021, 00:22

Przecież to nie o to chodzi aby pisać o spadkach w USA czy AS. Musi być pełny "obiektywizm".

SerceJestZielone
sobota, 24 kwietnia 2021, 21:07

Wydobycie spada, to prawda. Ale większym problemem jest postępujące wyczerpanie zasobów. Dotyczy to głownie zasobów gdzie nie trzeba dodatkowo inwestować. Nowe zasoby są, ale Rosja nie ma technologii, a nawer gdyby miała to jest to i tak to drogie wydobycie. W dobie słabnącegoo popytu i presji na cene, liczą sie duże wolumenu z niskim kosztem wydobycia, a tu Rosja nie jest konkurencja (oczywiscie chodzi o duże wolumenu, bo znikomy procent odwiertów, nawet w Rosji daje wynik nawet 12 kosztu wydobycia, ale wolumen z odwiertów jest sladowy)

Europejczyk z Alp
niedziela, 25 kwietnia 2021, 14:45

Jest swiatowy spadek zapotrzebowania na rope. Weic w nowe zloza ropy sie Rosji nie oplaca inwestowac. Natomiast oplaca sie inwestowac w gaz. I do gazu a zwlaszcza jego przerabiania Rosja ma inwestorow. Popatrz tylko sklad wlscicielski Novoteka na Jamale i Tajmyrze: koncern naftowy chinski, koncern naftowy japonski, wegierski MOL, Rosnieft, Gazprom i holenderski Royal Shell. Zabraklo wloskiego ENI ktory zagospodarowywal Jamal za czasow Brezniewa i glebokiej komuny, bo dostaje ruski gaz przez Turkish Straem. Zabraklo Niemcow, Austriakow i francuskiego Totala bo oni ruski gaz beda dostawac przez Nord Stream1, 2, 3 ,4. I Pakistanu ktory bedzie dostawal przez rurociagi rosyjskie. A jak Jamal i Tajmyr i Jakucja stana sie niewydolne to sie otworzy podmorski Stockman na Morzu Barentsa o nieograniczonych zasobach. Jak gazu zacznie brakowac to na podmorskiego Stockmanna zaraz sie znajda inwestorzy. Mowilo sie ze tylko Wlosi i ten faszystowski Holender (z SS) ktory przed II wojna wynalazl spawanie rur pod woda a po wojnie musial szybciutko firme przenosic do Szwajcarii, potrafia ukladac rury na dnie morza. I co Nord Stream ukladaja Ruscy? Ukladaja. Na Sachlinie tez wydawalo sie ze Ruscy nie dadza sobie rady z odwiertami. Wpuscili Britisch Petroleum ktory narobil takiego gnoju srodowiskowego ze nawet Japonce byli wkurzeni. Britisch Petroleum wywalono i Rosnieft spokojnie doi rope na Sachalinie.

Tweets Energetyka24