Kreml pod presją: spada wydobycie i eksport ropy

23 kwietnia 2021, 16:41
kremlin-3393439_1920
Fot. Pixabay

Z danych opublikowanych przez Rosstat wynika, że rosyjski przemysł naftowy nie zaliczy początku roku do udanych. Odnotowano poważny spadek zarówno eksportu, jak i wydobycia ropy.

W okresie styczeń - luty 2021 Rosja wyeksportowała 33,7 mln ton ropy naftowej. Oznacza to spadek na poziomie 18,1% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. W samym miesiącu lutym eksport był niższy o 14,1% r/r.

Udział ropy w całkowitym wolumenie eksportowym Rosji wyniósł 22,4% - rok temu było to 30,3%. 

Raportowany okres okazał się niekorzystnym również z perspektywy segmentu wydobywczego. W pierwszych miesiącach roku Rosjanie „wyprodukowali” 81,9 mln ton ropy, czyli 11,5% mniej r/r.  W lutym wydobywano średnio 9,838 mln b/d, w styczniu - 10,168 mln b/d, zaś w grudniu 9,947 mln b/d.

Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 32
Europejczyk z Alp
czwartek, 29 kwietnia 2021, 09:35

Arabia Saudyjska tez.

Fidek
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 11:52

Produkcja kondensatu ropy i gazu w Rosji w lutym 2021 r. Spadła o 13,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku do 38,56 mln ton. Wynika to z danych Centralnej Dyspozytorni Zespołu Paliw i Energii (CDU TEK). Rosja ogranicza produkcję w ramach porozumienia OPEC +, aby ustabilizować rynek. Jednocześnie w lutym i marcu Rosja miała możliwość zwiększenia wydobycia ropy o 130 tys. Baryłek dziennie, podczas gdy większość pozostałych członków sojuszu ogranicza wydobycie ropy w tym okresie. Jednocześnie od początku roku rosyjska produkcja ropy spadła o 11,9% do 81,6 mln ton. Według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) Rosnieft 'w lutym zmniejszył wydobycie ropy o 16%, do 14 mln ton, a od początku roku o 13,7%, do 29,9 mln ton. Produkcja Łukoilu w lutym spadła o 14,2%, do 5,56 mln ton, a od początku roku - o 13,2%, do 11,67 mln ton. Surgutnieftiegaz zmniejszył w lutym produkcję o 15,4%, do 4,08 mln ton, od początku roku o 14,2%, do 8,57 mln ton. W lutym Gazprom Neft wyprodukował 4,3 mln ton, czyli o 10,3% mniej niż rok wcześniej, od początku roku produkcja koncernu wyniosła 9 mln ton, czyli o 8,2% mniej w ujęciu rocznym. Produkcja Tatnieftu w lutym spadła o 14,2%, do 2 mln ton, od początku roku o 13%, do 4,2 mln ton. Novatek wyprodukował 0,93 mln ton ropy (spadek o 1,5%), od początku roku produkcja spadła o 0,3% do 1,95 mln ton. Operatorzy porozumienia o podziale produkcji w lutym zmniejszyli produkcję ropy i kondensatu o 10,7%, do 1 mln ton, od początku roku liczba ta zmniejszyła się o 7,8%, do 2,24 mln ton.

Dziwak
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 11:12

Kolejne spotkanie OPEC+ Czwartego stycznia rozpoczęło się kolejne spotkanie przedstawicieli grupy OPEC+, którzy mieli ustalić strategie porozumienia na luty. Przedstawiciele Rosji i Kazachstanu nawoływali do zwiększenia wydobycia w lutym o 500 tys. baryłek ropy. Ta propozycja jednak nie spotkała się z entuzjazmem innych członków porozumienia, zwłaszcza, Arabii Saudyjskiej. Państwo nalega, aby pozostawić obecny poziom cięć co najmniej do końca pierwszego kwartału 2021 roku. Rosja uznaje obecną cenę ropy oscylującą w okolicy 50 dolarów za baryłkę jako satysfakcjonującą, podczas gdy Arabia Saudyjska chciałaby, aby osiągnęła ona poziom 70-80 dolarów za baryłkę. Rosjanie obawiają się jednak, że taki poziom ceny pobudzi producentów ropy łupkowej w USA do większego wydobycia, co negatywnie odbije się na całym rynku ropy. Dodatkowo, różnice pojawiają się w ocenie tegorocznego popytu na ropę naftową. Arabia Saudyjska i jej sojusznicy uważają, że popyt na ropę w 2021 roku będzie niesatysfakcjonujący w wyniku wciąż obecnej pandemii. Rosja uważa, że obecność szczepionki szybko zniweluje strach przed pandemią, co zaowocuje zwiększonym popytem na surowiec. Obecnie limit wydobycia został ustalony na poziomie 7,2 mln baryłek ropy dziennie. Według pierwotnego planu od stycznia 2021 roku redukcja miała wynieść 5,7 mln baryłek ropy, jednak w wielu państwach plan został skorygowany ze względu na jesienną falę obostrzeń.

Andy
niedziela, 25 kwietnia 2021, 10:50

Rosja,dożyje jak będzie rozwalona,ekonomicznie i obszarowo.

Europejczyk z Alp
niedziela, 25 kwietnia 2021, 15:19

Ja wiem ze wedlug teorii,zreszta slusznej, Zbigniewa Brzezinskiego, ze USA nigdy nie beda hegemonem jezeli nie beda kontrolowac Szlaku Jedwabnego i Syberii, USA chca zdobyc Azje Kontynentalna i ja rozdrobic i zamienic w Ameryke Lacinska. To 60% ludnosci swiata , 70% zasobow naturalnych i 60% gospodarki swiatowej. I tam Wall Street nie siega. Pod Brzezinskim zaczeto zaraz realizowac plan opanowania tego obszaru. Zaczeto po amerykansku od Iranu. Efekt: przez Iran USA maja droge zamknieta na zawsze. Z upadkiem Zwiazku Radzieckiego liczono na to ze z Zydami amerykanskimi podziela sie Rosja Zydzi ruscy. Nic takiego sie nie stalo: ani po Rewolucji Pazdziernikowej ani po rozsypce Zwiazku Radzieckiego. Nadal Zydzi z Kremla nie chaca amerykanskich Zydow wpuscic do Rosji. Nawet ukrainskich Zydow nie chca. Rosja opanowala rozwalajace wojny na Kaukazie a Kaukaz czyli droge na Szlak Jedwabny zablokowalo przejmujac Abhazje, Osetie Poludnowa. Zostala jeszcze droga przez Afganistan na Szlak Jedwabny ktora to droge probowalo zdobyc Imperium Brytyjskie i tez oberwalo. Sasiadujacy Tadzykistan jest nadal pod wplywami Rosji a Kirgistan Chin. Zostawala jeszcze Turcja i USA myslaly ze Turcja otworzy im droge do Azji Srodkowej na miekkie podbrzusza Chin i Rosji. Ale Turcja poczula wlasna moc i nie zamiaru oddawac dla USA rynku tureckiej Azji Srodkowej. Rosja sklada sie z okolo 350 narodow terytorialnie, geograficznie i rasowo wymieszanych: np. Buriaci, Jakuci to Turcy, Tunguzowie zolta rasa, podobnie jak Kalmucy, minister obrony narodowej Sjogun to lud starosyberyjski a wiec praktycznie Eskimos. itd. 80% Rosjan to Polslowianin i Polturek. Po tych doswiadczeniach historycznych wiedza, ze wtedy tylko wygraja jak sie beda trzymac razem w rosyjskim panstwie. To tylko paru skretynialych Czeczencow myslalo, ze przezyja jako osobne panstwo islamskie. Ale Putin im to wytlumaczyl. Czeczenia obok Tatarstanu i Jakucji jest najbogatsza republika federacji. Krymscy Tatarzy to moga sobie pomarzyc o poziomie zycia ich pobratymcow w Tatarstanie. A zwlaszcza wtedy gdyby Krym pozostal ukrainski.

Z gor Alp
niedziela, 25 kwietnia 2021, 09:45

To jest oczywiste. Zmierzch wegla i ropy naftowej. Przychodzi epoka gazu ziemnego i atomistyki. I w tych dziedzinach Rosja jest mistrzem swiata. Z takim polozeniem i z takimi zasobami Rosja sie zawsze obroni. Gorzej z Arabami. Rosja jest samowystsrczalna. Przecietny Rosjanin ma w tych cholernych warunkach klimatycznych wyzszy poziom zycia niz Brazylijczyk, Meksykanin, Indus, Pakistanczyk, Bangladesz, Ukrainiec, Moldawianin, a nawet i. Chinczyk. Takie kraje jak USA czy Europa, wykorzystuja 95% swojego potencjalu gospodarczego. Nawet wojny rabunkowe go nie sa w stanie zwiekszyc. Chiny wykorzystuja z 70% swojego potencjalu gospodarczego, Rosja z 50%. A jak napisalem Rosja juz teraz jest samowystarczalna. Kazdy nastepny uruchomiony procent potencjalu gospodarczego robi Rosje agresywniejsza gospodarczo a wiec niezniszczalna. Japonce, Chinczyki, Wegrzy (MOL) i holenderski Royal Shell inwestuja w oczyszczalnie gazu ziemnego i produkcje wodoru na Jamale i Tajmyrze(Novotek). Od miesiaca Putin buduje 1000 kilometrowa Linie kolejowa z Jakucji do Chin dla dostaw wysokojakosciowego wegla. A Chiny przestaly brac wegiel z Australi. Indie tez.

LeLo
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 19:17

No popatrz, a ja myślałem że nadchodzi epoka odnawialnych źródeł energii. Ale przecież Wy, tam w Moskwie wiecie lepiej..... Ale zgadzam się z Tobą, że wojny rabunkowe państwa moskiewskiego nie są już w stanie zwiększyć potencjału gospodarczego tego państwa.

Europejczyk z Alp
wtorek, 27 kwietnia 2021, 08:37

Amerykanskie tez nie! Wietnam o malo co nie zbankrutiwal USA. Za awanture w Iraku podatnika amerykanskie zaplacil jak dotad 4 bilony dolarow. I to sa pieniadze pozyczone od Chin. Nie bede wspominal o Afganistanie ktory doprowadzil do bankructwa i rozpadu Zwiazku Radzieckiego. Ile kosztowal USA Afganistan to wie tylko Jahwe. Ale za duzo skoro Bison tak wieje z Afganistanu, pomimo ze po Ameryce tam wchodza Chiny przez Talibow. Takze zupelna porazka USA w Syrii i na calym Bliskim Wschodzie to wynika braku pieniedzy u USA. USA nie stach na utrzymywanie zupelnie niewydolnego gospodarczo tworu jakim jest Kosowo i probuja spiac gospodarczo Kosowo z Serbia. Ale Serbi idzie gospodarczo bardzo dobrze i ma gdzies bedzie albanska. Putin zdobyl Krymu bez jednego wystrzalu Krym Ale dolozyl do niego z 20 miliardow Euro. Ale taka twierdza jest warta nawet roczny budzet obronny.

Pawel
niedziela, 25 kwietnia 2021, 15:51

W dzisiejszych czasach nie liczy sie ile ropy wegla czy gazu bo to jest dla rozwinietych krajow tylko dodatek liczy sie nauka rozwuj innowacje internet globalizacja a rosja tego nie ma jedna firma apple 1 bln dollar jest wiecej warta niz cala gielda rosyjska razem z gazopromem i ropociagami wiec o czym my tu mowimy. Zrodla odnawialne gaz. Zlopkow atom przejscie swoata na elektryke zabije rosje przewiduje ok 20 lat moze 15 jak bedzie szybki rozwoj akumlatorow i magazynow energi

Europejczyk z Alp
wtorek, 27 kwietnia 2021, 08:52

Gielda zwlaszcza dzisiejsza to nierzeczywisty Zeit i nieistniejaca wartosc. Na zawsze wartosciami rzeczywistymi pozostana zloto (Dobry pieniadz) i Dobry towar: np. potrzebne surowce. A tego Rosja ma wystarczajaco

Europejczyk z Alp
wtorek, 27 kwietnia 2021, 08:46

Juz sobie wyobrazam jak jak w Amazonii albo na stepie kazachskim albo w Anatoli, albo w Hirsch Afganistanu gosciu lata z wtyczka szukajac gniazdka elektrycznego. Ja nawet q Szwajcarii i Lichtensteinie mam w bagazniku 20 litrow ropy w kanisterku. Na wypadek gdyby sie zepsol wskaznik poziomu paliwa. Co mi die zdarzylo nawet w Mercedesowskiej ML-ce, gdy padl caly board Computer. Dobrze ze to cudo mialem jeszcze na gwarancji fabrycznej.

Tweets Energetyka24