• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Iran: Turcja kupuje ropę od ISIS

  • Wizualizacja satelity µHETsat. Ilustracja: SITAEL

Iran ma dokumenty potwierdzające, że organizacja terrorystyczna zwana „Państwem Islamskim” sprzeda ropę Turcji – twierdzi Mohsen Rezaei, sekretarz irańskiej rady ds. łagodzenia sporów.

Rezaei mówi o udokumentowaniu informacji na temat wszystkich szlaków, których ISIS używa do transportu ropy naftowej do Turcji. Deklaruje gotowość irańskich władz do podzielenia się tymi danymi z Ankarą.

"Jeśli rząd turecki nie zdaje sobie sprawy z handlowania ropą z ISIS, jesteśmy w stanie zapewnić mu takie informacje" - zadeklarował Rezaei w trakcie wizyty w Syrii. Powiedział również, że strona irańska dysponuje zdjęciami oraz nagraniami wideo przedstawiającymi całą drogę pokonywaną przez samochody ciężarowe z terenów opanowanych przez terrorystów do Turcji. Zaznaczył, że w razie potrzeby Iran może zebrane materiały przekazać mediom. 

Tydzień temu prezydent Rosji powiedział, że decyzja władz tureckich o zestrzeleniu rosyjskiego samolotu była podyktowana chęcią zapewnienia bezpieczeństwa dróg dostaw ropy na terytorium Turcji.

Zobacz także: Rosyjskie "trolle internetowe" na froncie polsko - saudyjskim

Zobacz także: Turcja oskarża Rosję o handlowanie ropą z ISIS

Komentarze