• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Eksperci zapowiadają rekordowe wydobycie ropy w Rosji

Fot. How I See Life / Flickr
Fot. How I See Life / Flickr

Wydobycie ropy naftowej w Rosji może w przyszłym roku osiągnąć rekordowe rozmiary - prognozuje firma analityczna Rystad Energy.

„Rosja jest na dobrej drodze do ustanowienia w lipcu 2022 nowego miesięcznego rekordu w produkcji ropy i kondensatu - 11,6 mln b/d” - twierdzą eksperci norweskiej firmy. Obecny „miesięczny” rekord wynosi 11,5 mln baryłek dziennie został ustanowiony w grudniu 2018 roku. 

Reklama
Reklama

Z opublikowanego przez nich opracowania wynika, że w 2023 kraj prawdopodobnie osiągnie nowy szczytowy poziom wydobycia - 12,16 mln baryłek dziennie. Będzie to możliwe dzięki częściowemu poluzowaniu obostrzeń zawartych w porozumieniu OPEC+. W związku z tym roczna produkcja ropy i kondensatu w Rosji w 2023 r. wyniesie około 600 mln ton. Poprzedni roczny rekord 568 mln ton został ustanowiony w 2019 roku.

W pierwszej połowie bieżącego roku skokowo wzrosły przychody Rosji z tytułu eksportu ropy naftowej - wynika z danych udostępnionych przez Federalną Służbę Celną. Od stycznia do czerwca br. Rosjanie wysłali za granicę 88,2 mln ton ropy. Mamy tutaj do czynienia z istotnym spadkiem w porównaniu z rokiem ubiegłym - wyniósł on 11,8% i był spowodowany głównie ograniczeniami wynikającymi z porozumienia OPEC+.Na eksporcie „czarnego złota” Rosjanie zarobili 47,63 mld dolarów, czyli aż 21,5% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. 

Komentarze