Reklama

Ropa

Czarne chmury nad rynkiem ropy. „Spodziewana gigantyczna nadpodaż”

Fot. Heidi De Vries / Flickr
Fot. Heidi De Vries / Flickr

Sekretarz generalny OPEC spodziewa się ogromnego spadku popytu na ropę naftową.

„Na początku marca prognozy wyglądały dość ponuro, ale w ciągu zaledwie jednego miesiąca sytuacja zmieniła się dramatycznie. Rozbieżności między popytem i podażą są przerażające. Przewidywane rozmiary nadprodukcji, szczególnie w drugim kwartale, przekraczają wszystko, co widzieliśmy do tej pory” - alarmuje Mohammed Barkindo.

Przedstawiciel OPEC zauważył, że o ile na początku marca spodziewano się wzrostu globalnego popytu na ropę o niespełna 100 tys. b/d, to obecnie oczekiwany jest ogromny spadek - o 6,8 mln b/d.

„Co więcej, tylko w drugim kwartale prognozy zbliżają się do 12 mln b/d i w przyszłości mogą wzrosnąć. To ogromne liczby, niespotykane w naszych czasach” - kontynuował Barkindo. Dodał, że choć zmniejszony został również oczekiwany wzrost podaży (o 1,5 mln b/d), to są to wielkości nieporównywalne ze spadkami po stronie zapotrzebowania.

„Zapasy ropy naftowej na świecie mogą wzrosnąć o 1,3 mld baryłek, co doprowadzi do pełnego zapełnienia magazynów już w maju”- zakończył sekretarz generalny OPEC. 

Reklama

Komentarze

    Reklama