Reklama

Ropa

Chiny: roczny import ropy naftowej spada po raz pierwszy od 20 lat

Fot. Fot. Roger W / Flickr

Reuters podaje, że roczny import ropy naftowej do Chin spadł w 2021 r. o ponad 5%. To pierwsza taka sytuacja od dwudziestu lat.

Analitycy agencji zwracają uwagę, że Państwo Środka było przez ostatnią dekadę „światowym motorem popytu na ropę”. Ograniczenia związane z funkcjonowaniem sektora rafineryjnego, których celem była redukcja nadwyżki na rynkach paliwowych, zmieniło jednak ten stan rzeczy.

Chińskie służby celne podały dzisiaj, jak informuje Reuters, że w roku 2021 sprowadzono 512,98 mln ton surowca (ok. 10,26 mln baryłek dziennie). W 2020 r. było to 542,39 mln t.

Czytaj też

Grudniowe dostawy ropy ukształtowały się na poziomie 46,14 mln ton, co oznacza wzrost o 20% - warto jednak zwrócić uwagę, że pierwszym w ujęciu rok do roku od kwietnia 2021. Przełożyło się to średnio na 10,87 mln b/d, czyli największy dzienny poziom od marca.

„Rosnące ceny ropy, >zacofana< struktura rynku i ogólna strategia rządu mająca na celu stłumienie szumu na rynku surowcowym przyczyniły się do zmniejszenia zeszłorocznego importu ropy naftowej” - powiedziała Mia Geng, analityk w firmie doradczej FGE, cytowana przez Reutersa.

Komentarze