Reklama

Ropa

Chiny chcą nowego modelu współpracy z Zatoką Perską - chodzi o surowce warte miliardy

Autor. U.S. Navy Petty Officer 1st Class Dominique A. Pineiro / Chairman of the Joint Chi. / Flickr

Xi Jinping zapowiedział, że w najbliższym czasie Chiny stworzą nowy model energetycznej współpracy z państwami Zatoki Perskiej.

Reklama

W artykule opublikowanym dla jednej z saudyjskich gazet Xi Jinping napisał, że Chiny będą współpracować z krajami Zatoki w celu stworzenia nowego modelu rozszerzonej współpracy energetycznej.

Reklama

Przywódca podkreślał, że w ubiegłym roku wymiana handlowa pomiędzy stronami przekroczyła 230 miliardów dolarów, a Chiny sprowadziły w tym okresie ponad 200 mln ton ropy.

Czytaj też

W skład Rady Współpracy Zatoki Perskiej, do której odnosił się Xi Jinping w swoim artykule, wchodzi sześć krajów: Bahrajn, Katar, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman oraz Arabia Saudyjska.

Reklama

Wczoraj, tj. w środę, prezydent ChRL rozpoczął wizytę w Arabii Saudyjskiej. Potrwa ona do 10 grudnia br.

Smaczku powyższym zapowiedziom dodaje fakt, że aktualne stosunki między Waszyngtonem a Rijadem są mocno napięte. Przyczyniły się do tego nie tylko wezwania Amerykanów dotyczące przestrzegania praw człowieka, ale także niedawne wsparcie KAS dla ograniczenia wydobycia ropy. Zupełnie „przypadkowo” doszło do tego niedługo przed listopadowymi wyborami śródokresowymi w USA.

Reklama

Komentarze

    Reklama