Reklama

Ropa

BP nadal chce sprzedać złoża ropy na Morzu Północnym

Fot. edward stojakovic / Flickr
Fot. edward stojakovic / Flickr

Koncern BP powraca do planów związanych ze sprzedażą udziałów w kilku złożach ropy naftowej na Morzu Północnym - informuje agencja Reutera.

Rok temu BP zgodziło się sprzedać swoje udziały w złożach na Morzu Północnym za 625 milionów dolarów. Kupującym miała być spółka Premier Oil. Jednak w związku z poważnymi problemami finansowymi oraz zmieniającą się sytuacją rynkową, firmy ostatecznie porozumiały się, że wartość transakcji wyniesie 210 mln dol. Niestety (lub na szczęście - w zależności od perspektywy) nie została ona sfinalizowana, ponieważ Premier Oil zostało przejęte przez spółkę Chrysaor.

Obecnie wznowiono proces sprzedaży aktywów i nie wyznaczono terminu, do którego zainteresowane podmioty mogą składać swoje oferty.

Reklama
Reklama

Otwartą pozostaje kwestia ile BP może zarobić na sprzedaży złóż zlokalizowanych na „starzejącym się” Morzu Północnym. Eksperci cytowani przez Reutersa twierdzą, że po ubiegłorocznym załamaniu cen, ich wartość raczej nie przekroczy 80 milionów dolarów.

Oznacza to, że przed koncernem wiele pracy, jeśli chce wypełnić plan sprzedażowy do roku 2025. W tej perspektywie BP chciałoby  pozbyć się aktywów o wartości 25 miliardów dolarów - aby zmniejszyć zadłużenie i umożliwić sfinansowanie transformacji energetycznej.

Reklama

Komentarze

    Reklama